2026 թ-ի հունիսի 05-ին ժամը 11․00-ին Լերմոնտովոյի համայնքապետարանի վարչական շենքում տեղի ունեցավ հանրային լսումներ՝ Լերմոնտովո համայնքի տարածքում գտնվող «Երկաթե գլխարկ» կոչվող հանքավայրի պաշարների վերագնահատման վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում են համայնքի ֆեյսբուքյան էջում։
Ըստ պաշտոնական տեղեկատվության, Լերմոնտովոյի բնակիչները միասնական բոյկոտով մերժեցին գյուղում «ՏԱՆԴ-ԶՈՒՏ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության հանք բացելու ծրագիրը և թույլ չտվեցին անցկացնել լսումը։ Գյուղացիների պահանջով Լերմոնտովոյի համայնքապետարանի աշխատակազմի կողմից տեղում կազմվեց արձանագրություն, որում նշված է․
«2026 թ-ի հունիսի 05-ին Լոռու մարզի Լերմոնտովո համայնքում նշանակված հանրային լսումները չկայացան, քանի որ բնակիչները դեմ էին և չէին ցանկանում, որ իրենց համայնքում հանք բացվի, և կազմակերպության ներկայացուցիչ նախաձեռնողները հեռացան»։

Вчера, 5 июня 2026 года, в 11:00, в административном здании общины Лермонтово состоялись общественные слушания по вопросу переоценки запасов месторождения под названием «Железная шапка», расположенного на территории общины Лермонтово. Об этом сообщается на странице общины в соцсети Facebook.
Согласно официальной информации, жители Лермонтово единым бойкотом отвергли программу по открытию рудника в селе компанией с ограниченной ответственностью «ТАНД-ЗУТ» и не позволили провести слушания.
По требованию сельчан сотрудниками аппарата администрации Лермонтово на месте был составлен протокол, в котором указано следующее:
«Назначенные на 5 июня 2026 года в общине Лермонтово Лорийской области общественные слушания не состоялись, поскольку жители были против и не хотели, чтобы в их общине был открыт рудник, а представители организации-инициатора покинули место».