ԲՀԿ չի հաղթահարում շեմը և չի անցնում  խորհրդարան։ Այս մասին Facebook–ի իր էջում գրել է ԱԺ նախկին փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը՝ վկայակքոչելով ԿԸՀ–ի նոր հայտնած թվերը։ Բանն այն է, որ այդ թվերի համաձայն ԲՀԿ–ն ստացել է ոչ թե 4 տոկոս, այլ 3.996 տոկոս ձայն, հետևաբար չի հաղթահարել շեմը։ Արփինե Հովհաննիսյանը, մասնավորապես, նշում է. «Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակեց ընտրությունների նախնական արդյունքները։ Արդյունքում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը չի հաղթահարել ընտրական շեմը։ Բանաձևերի կիրառման արդյունքում (ազգային փոքրամասնությունների համար նախատեսված մանդատների բաշխում և ձայների փոշիացում) Ազգային ժողովում մանդատների բաշխումը կունենա հետևյալ տեսքը․
* «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն՝ 64 մանդատ,
* «Ուժեղ Հայաստան» դաշինք՝ 29 մանդատ,
* «Հայաստան» դաշինք՝ 12 մանդատ։
Այսպիսով, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը միանձնյա ձևավորում է կառավարություն և ընտրում վարչապետ։ Միաժամանակ, այն ապահովում է Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի երեք հինգերորդի մեծամասնությունը( 3/5) , ինչը հնարավորություն է տալիս ընդունել սահմանադրական օրենքներ և ընտրել մի շարք կարևոր պաշտոնատար անձանց։ Սակայն այն չի ապահովում պատգամավորների ընդհանուր թվի 2/3-ի աջակցությունը, հետևաբար չունի Սահմանադրության փոփոխությունների համար անհրաժեշտ սահմանադրական մեծամասնությունը։ Պակասում է 6 ձայն:
Կրկնեմ նախորդ գրառման մեջ գրածս`
Հորդորում եմ ընդդիմության ներկայացուցիչներին շտապողական ասուլիսներ չհրավիրել՝ հիմնավորելու համար, թե ինչու են վերցնում մանդատները, և չշտապել հայտարարելու, թե իշխանությունը չունի այսքան կամ այնքան։ Մենք բոլորս հիշում ենք նախորդ ընտրություններից հետո հնչած նմանատիպ հայտարարությունները, հիշում ենք նաև, թե հետագայում ովքեր և ինչպես տարբեր քվեարկությունների ժամանակ աջակցեցին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։
Հետևաբար, որպես բարեկամական խորհուրդ, եթե այս պահին ինչ-որ բանի վրա արժե կենտրոնանալ, ապա դա խորհրդարան անցնող ձեր ցուցակների ամրությունն ու այնտեղ հայտնվող պատգամավորների քաղաքական հուսալիությունն է։ Որովհետև խնդիրը միայն մանդատների այսօրվա բաշխումը չէ․ խնդիրը նաև այն է, թե վաղն այդ նույն մանդատներն ու քվեները որքանով են պահպանելու իրենց քաղաքական պատկանելությունն ու դիրքորոշումը»։
Հ.Գ. Եթե մանդատները չեն վերցնում` ԱԺ ձևավորվում է: Ոչ մի այլ ուժի չեն փոխանցվում չվերցրած մանդատները:

«ПА» не преодолевает порог и не проходит в парламент. Об этом на своей странице в Facebook написала бывший вице-спикер НС Арпине Ованнисян, ссылаясь на новые опубликованные ЦИК данные.
Дело в том, что, согласно этим данным, партия получила не 4 процента, а 3,996 процента голосов, следовательно, не преодолела порог. Арпине Ованнисян, в частности, отмечает: «Центральная избирательная комиссия опубликовала предварительные итоги выборов. В результате партия «Процветающая Армения» не преодолела избирательный порог. В результате применения формул (распределение мандатов, предусмотренных для национальных меньшинств, и распыление голосов) распределение мандатов в Национальном собрании будет выглядеть следующим образом:
* партия «Гражданский договор» — 64 мандата,
* блок «Сильная Армения» — 29 мандатов,
* блок «Армения» — 12 мандатов.
Таким образом, партия «Гражданский договор» единолично формирует правительство и избирает премьер-министра. Одновременно она обеспечивает большинство в три пятых от общего числа депутатов Национального собрания (3/5), что дает возможность принимать конституционные законы и избирать ряд важных должностных лиц. Однако она не обеспечивает поддержку 2/3 от общего числа депутатов, следовательно, не имеет необходимого для изменений Конституции конституционного большинства. Не хватает 6 голосов.
Повторю написанное мною в предыдущем посте:
Призываю представителей оппозиции не созывать поспешные пресс-конференции, чтобы обосновать, почему они берут мандаты, и не спешить заявлять, что у власти нет того или иного количества. Мы все помним подобные заявления, прозвучавшие после предыдущих выборов, помним также, кто и как впоследствии во время различных голосований поддерживал партию «Гражданский договор».
Следовательно, в качестве дружеского совета: если сейчас и стоит на чем-то сосредоточиться, то это прочность ваших списков и политическая надежность депутатов. Потому что проблема не только в сегодняшнем распределении мандатов: проблема также в том, насколько завтра эти же мандаты и голоса сохранят свою политическую принадлежность и позицию».