ԲՀԿ չի հաղթահարում շեմը և չի անցնում  խորհրդարան։ Այս մասին Facebook–ի իր էջում գրել է ԱԺ նախկին փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը՝ վկայակքոչելով ԿԸՀ–ի նոր հայտնած թվերը։ Բանն այն է, որ այդ թվերի համաձայն ԲՀԿ–ն ստացել է ոչ թե 4 տոկոս, այլ 3.996 տոկոս ձայն, հետևաբար չի հաղթահարել շեմը։ Արփինե Հովհաննիսյանը, մասնավորապես, նշում է. «Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակեց ընտրությունների նախնական արդյունքները։ Արդյունքում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը չի հաղթահարել ընտրական շեմը։ Բանաձևերի կիրառման արդյունքում (ազգային փոքրամասնությունների համար նախատեսված մանդատների բաշխում և ձայների փոշիացում) Ազգային ժողովում մանդատների բաշխումը կունենա հետևյալ տեսքը․
* «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն՝ 64 մանդատ,
* «Ուժեղ Հայաստան» դաշինք՝ 29 մանդատ,
* «Հայաստան» դաշինք՝ 12 մանդատ։
Այսպիսով, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը միանձնյա ձևավորում է կառավարություն և ընտրում վարչապետ։ Միաժամանակ, այն ապահովում է Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի երեք հինգերորդի մեծամասնությունը( 3/5) , ինչը հնարավորություն է տալիս ընդունել սահմանադրական օրենքներ և ընտրել մի շարք կարևոր պաշտոնատար անձանց։ Սակայն այն չի ապահովում պատգամավորների ընդհանուր թվի 2/3-ի աջակցությունը, հետևաբար չունի Սահմանադրության փոփոխությունների համար անհրաժեշտ սահմանադրական մեծամասնությունը։ Պակասում է 6 ձայն:
Կրկնեմ նախորդ գրառման մեջ գրածս`
Հորդորում եմ ընդդիմության ներկայացուցիչներին շտապողական ասուլիսներ չհրավիրել՝ հիմնավորելու համար, թե ինչու են վերցնում մանդատները, և չշտապել հայտարարելու, թե իշխանությունը չունի այսքան կամ այնքան։ Մենք բոլորս հիշում ենք նախորդ ընտրություններից հետո հնչած նմանատիպ հայտարարությունները, հիշում ենք նաև, թե հետագայում ովքեր և ինչպես տարբեր քվեարկությունների ժամանակ աջակցեցին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։
Հետևաբար, որպես բարեկամական խորհուրդ, եթե այս պահին ինչ-որ բանի վրա արժե կենտրոնանալ, ապա դա խորհրդարան անցնող ձեր ցուցակների ամրությունն ու այնտեղ հայտնվող պատգամավորների քաղաքական հուսալիությունն է։ Որովհետև խնդիրը միայն մանդատների այսօրվա բաշխումը չէ․ խնդիրը նաև այն է, թե վաղն այդ նույն մանդատներն ու քվեները որքանով են պահպանելու իրենց քաղաքական պատկանելությունն ու դիրքորոշումը»։
Հ.Գ. Եթե մանդատները չեն վերցնում` ԱԺ ձևավորվում է: Ոչ մի այլ ուժի չեն փոխանցվում չվերցրած մանդատները:

The Prosperous Armenia Party (PAP) does not pass the threshold and does not enter the parliament. Former deputy speaker of the National Assembly (parliament), Arpine Hovhannisyan, wrote about this on Facebook, citing the newly announced figures of the Central Electoral Commission. The thing is that according to these figures, the PAP received not 4 percent, but 3.996 percent of the votes in Sunday’s parliamentary elections, therefore it did not pass the threshold to win seats in the legislature.
Hovhannisyan notes as follows: “The Central Electoral Commission published the preliminary results of the elections. As a result, the Prosperous Armenia Party did not overcome the electoral threshold. As a result of the application of the resolutions (distribution of mandates for national minorities and dispersion of votes), the distribution of mandates in the National Assembly will look like this:
* Civil Contract party: 64 mandates,
* Strong Armenia bloc: 29 mandates,
* ‘Armenia’ bloc: 12 mandates.
Thus, the Civil Contract Party single-handedly forms the [new] government and elects the [next] prime minister. At the same time, it ensures a three-fifths majority (3/5) of the total number of MPs of the National Assembly, which enables to pass constitutional laws and elect a number of important officials. However, it does not ensure the support of 2/3 of the total number of MPs, therefore it does not have the constitutional majority necessary for amendments to the Constitution. It is 6 votes short.
I repeat what I wrote in my previous post:
I urge the opposition representatives not to call hasty press conferences to justify why they are taking the mandates, and not to rush to declare that the authorities do not have this much or that much. We all remember similar statements made after the previous elections, we also remember who and how later supported the Civil Contract party during various votes.
Therefore, as a friendly advice, if there is anything worth focusing on at the moment, it is the strength of your [electoral] lists that are going to the parliament and the political reliability of the MPs who appear there, because the issue is not only the distribution of mandates today; the issue is also to what extent those same mandates and votes will maintain their political affiliation and position tomorrow.
PS: If the mandates are not taken, the NA [i.e. the National Assembly] is formed. The untaken mandates are not transferred to any other force.”