Հայաստանի իշխանությունները ցանկանում են ընդլայնել սոցիալական ծախսերի համակարգը։ Հունիսի 8-ին խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ, այս մասին հայտարարել է հանրապետության ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ այժմ օրենսդրական փոփոխություններ են պատրաստվում, որոնցով կընդլայնվի նպատակային հարկային նվազեցումների համակարգը։ Արդյունքում՝ հարկային հայտարարագիր ներկայացնող և անձնական ծախսերի (կրթություն, սպորտ, բժշկություն) դիմաց եկամտային հարկի մասնակի վերադարձից օգտվող քաղաքացիների թվին կմիանան նաև լրատվամիջոցների ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։
«Կմշակվեն չափանիշներ, որոնց շրջանակներում կսահմանվի զանգվածային լրատվամիջոցներին և հասարակական կազմակերպություններին եկամտային հարկի վերադարձի կարգը։ Նորամուծությունը, ըստ առկա ծրագրի, պետք է գործարկվի 2027 թվականի հունվարի 1-ից»,- նշել է նախարարը։

Власти Армении хотят расширить систему социального кредита. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения годового отчета об исполнении государственного бюджета за 2025 год заявил 8 июня министр финансов республики Ваге Ованнисян.
По его словам, сейчас готовятся законодательные поправки, согласно которым к целевым налоговым вычетам, которые позволяют гражданам, подающим налоговые декларации, возвращать часть подоходного налога на личные расходы (обучение, спорт, медицину), добавятся также представители средств массовой информации и общественных организаций.
«Будут разработаны критерии, в рамках которых будет установлен порядок возврата подоходного налога средствам массовой информации и общественным организациям. Нововведение, согласно имеющемуся плану, должно будет заработать с 1 января 2027 года.