Պահեստազորում հաշվառված Հայաստանի Հանրապետության ցանկացած քաղաքացի պետք է մասնակցի հավաքներին, և Ռուսաստանի Դաշնությունից կամ այլ երկրներից վերադարձողները պարտավոր են կատարել իրենց պարտքը։ Հունիսի 9-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանը՝ մեկնաբանելով այն աղմկահարույց լուրերը, թե ռազմական ոստիկանության աշխատակիցներն օդանավակայանում ներգրավված են Ռուսաստանից ժամանող քաղաքացիներին բռնի ուժով զինվորական հավաքների ուղարկելու գործում։
Նա կտրականապես հերքել է ընդդիմադիր ակտիվիստների մեղադրանքներն այն մասին, թե իշխանությունը բանակը պատժիչ գործիքի է վերածել իր ընդդիմախոսների դեմ։ Ասրյանն ընդգծել է, որ 2023 թվականից ի վեր պլանային եռամսյա հավաքներով արդեն անցել են տասնյակ հազարավոր պահեստազորայիններ, և այդ գործընթացը կրում է զուտ իրավական բնույթ։
«Եթե քաղաքացին հանդիսանում է Հայաստանի Հանրապետության անձնագրի տեր, բայց կարծում է, որ կարող է այստեղ գալ ընդամենը մեկ միջոցառման համար՝ մեկ օրով, ու անմիջապես հեռանալ, ապա այդ մարդը սխալ է վարվում»,- նշել է Էդվարդ Ասրյանը։ Այսպիսով՝ ԳՇ պետը պատասխանել է կոնկրետ անձանց թիրախային զորակոչի վերաբերյալ հարցերին, մասնավորապես՝ ընդդիմադիր ակտիվիստ Արթուր Չախոյանի դեպքին, որը զինկոմիսարիատի գործողություններում քաղաքական ենթատեքստ էր տեսել։
Ասրյանի պարզաբանմամբ՝ ռազմական ոստիկանությունն օդանավակայանում իրականացնում է բացառապես իր ստանդարտ գործառույթները՝ ուղեկցումն ու պահպանությունը։ Նա ընդգծել է, որ օրենքի առաջ բոլորը հավասար են՝ անկախ բնակության վայրից։ Գլխավոր շտաբն առաջնորդվում է միայն զինապարտների հաշվառման ցուցակներով, ուստի պահեստազորայինները պարտավոր են անվերապահորեն ներկայանալ ծանուցագրերով։

В сборах должен участвовать любой гражданин Республики Армения, состоящий на учете в запасе, и те, кто возвращается из Российской Федерации или других государств, обязаны выполнять свой долг. Об этом в беседе с журналистами 9 июня заявил начальник Генерального штаба ВС Армении Эдвард Асрян, комментируя резонансные сообщения о том, что сотрудников военной полиции задействуют в аэропорту для принудительной отправки прибывающих из России граждан на военные сборы.
Он категорически отверг обвинения оппозиционных активистов в том, что власть превратила армию в карательный инструмент против своих оппонентов. Асрян подчеркнул, что с 2023 года через плановые трехмесячные сборы уже прошли десятки тысяч резервистов, и этот процесс носит сугубо законный характер.
«Если гражданин является обладателем паспорта Республики Армения, но считает, что может приехать сюда только ради одного мероприятия на один день и сразу уехать, то этот человек поступает неправильно», – отметил Эдвард Асрян. Таким образом начальник Генштаба ответил на вопросы о точечном призыве конкретных лиц, в частности, оппозиционного активиста Артура Чахояна, который усмотрел в действиях военкомата политический подтекст.
Асрян пояснил, что сотрудники военной полиции в аэропорту лишь выполняют свою стандартную оперативную работу по сопровождению и охране, добавив, что перед законом все равны, независимо от места их фактического проживания. По его словам, ГШ руководствуется исключительно списками учета военнообязанных, а резервисты должны беспрекословно являться по повесткам ради повышения обороноспособности страны.