Հունիսի 11-ի լույս գիշերը ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը (ԱԹՍ) հարձակվել են Կրասնոդարի երկրամասի Աֆիպսկիի նավթավերամշակման գործարանի վրա։ «Հարվածի հետևանքով հրդեհ է բռնկվել։ Նախնական տվյալներով՝ զոհեր և վիրավորներ չկան»,- հայտնել են շրջանի օպերատիվ շտաբից։ Ուկրաինական «Exilenova+» մոնիթորինգային ալիքի հրապարակած կադրերում երևում է, թե ինչպես է ձեռնարկության վրա կրակի հսկայական բոց բարձրանում։ Առավոտյան ժամը յոթին օպերատիվ շտաբից հայտնել են, որ հրդեհն արդեն հաջողվել է մարել։
Աֆիպսկիի նավթավերամշակման գործարանը Ռուսաստանի հարավի նմանատիպ ամենախոշոր ձեռնարկություններից մեկն է։ Այն արտադրում է բենզին, դիզելային վառելիք, գազային կոնդենսատի դիստիլյատներ, ծանր նավթային մնացորդներ և ծծումբ։ Ընդ որում, գործարանի արտադրանքը հիմնականում նախատեսված է արտահանման համար, և ներքին շուկային սպառողական բենզին կամ դիզվառելիք չի մատակարարվում։ Մինչ այս, տարեսկզբից ի վեր գործարանը ևս երկու անգամ ենթարկվել էր անօդաչուների հարձակման (մարտի 14-ին և հունվարի 21-ին)։ Բացի այդ, գիշերային գրոհի ընթացքում ուկրաինական դրոնները թիրախավորել են նաև բուն Կրասնոդար քաղաքը։ Խոցված սարքերից մեկի բեկորներն ընկել են Կենտրոնական թաղամասի բազմաբնակարան շենքերից մեկի վրա։ Այս մասին տեղեկացրել է Կրասնոդարի երկրամասի նահանգապետ Վենիամին Կոնդրատևը՝ հավելելով, որ միջադեպի հետևանքով երկու տուժած կա։
«Օստորոժնո, նովոստի»-ի հետ զրույցում շենքի բնակիչները պատմել են, որ հարձակման պատճառով բնակարաններից մեկի պատշգամբում հրդեհ է բռնկվել, իսկ մի քանի մուտքերի վեց հարկերում կոտրվել են պատուհանների ապակիները։ «Astra»-ն ականատեսների տեսանյութերը դիտելով եզրակացրել է, որ վնասված շենքը գտնվում է Մոսկովսկայա փողոցի 61 հասցեում։ Դրանից 2 կիլոմետրից էլ պակաս հեռավորության վրա են գտնվում ռազմական նշանակության ձեռնարկություններ՝ Կրասնոդարի «Կասկադ» սարքաշինական գործարանը և «Սատուրն» բաժնետիրական ընկերությունը։ Բացի այդ, շենքից ընդամենը 3 կիլոմետր հեռավորության վրա է գտնվում նաև «Կրասնոդար-Ցենտրալնի» ռազմական օդանավակայանը։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության ամփոփագրի համաձայն՝ անցած գիշեր ՀՕՊ հերթապահ միջոցները ՌԴ տարածքի վրա «որսացել և խոցել են» ուկրաինական 330 անօդաչու թռչող սարքեր։ Մասնավորապես, դրոններ են նկատվել Բրյանսկի, Կուրսկի, Բելգորոդի, Օրյոլի, Սմոլենսկի, Կալուգայի, Տուլայի, Տվերի, Վլադիմիրի և Մոսկվայի մարզերի, ինչպես նաև Կրասնոդարի երկրամասի ու բռնակցված Ղրիմի երկնքում։
Անօդաչուների սպառնալիքի պատճառով հունիսի 10-ի երեկոյան «Ռոսավիացիան» սահմանափակումներ էր մտցրել մի շարք օդանավակայանների աշխատանքում․ դրանց թվում են Տամբովի («Դոնսկոե»), Կրասնոդարի («Պաշկովսկի»), Սոչիի, Գելենջիկի և Մոսկվայի մարզի «Ժուկովսկի» օդանավակայանները։

В ночь на 11 июня украинские беспилотники атаковали Афипский нефтеперерабатывающий завод в Краснодарском крае. «В результате произошло возгорание. Предварительно жертв и пострадавших нет», — сообщили в оперативном штабе региона. Согласно кадрам очевидцев, которые опубликовал украинский мониторинговый канал Exilenova+, над предприятием поднялся огненный факел. В семь утра в оперштабе заявили, что пожар удалось потушить.
Афипский НПЗ — одно из крупнейших нефтеперерабатывающих предприятий на юге России. Завод выпускает бензин, дизельное топливо, дистилляты газового конденсата, тяжелые нефтяные остатки и серу. При этом он ориентирован на экспорт и не производит товарные бензины и дизтопливо для внутреннего рынка. До этого НПЗ подвергался атакам беспилотников дважды с начала года: 14 марта и 21 января. Также в ходе ночного налета украинские дроны атаковали Краснодар. Обломки одного из сбитых летательных аппаратов упали на многоквартирный дом в Центральном внутригородском округе, сообщил губернатор Краснодарского края Вениамин Кондратьев. По его данным, пострадали два человека.
Жители дома рассказали «Осторожно, новости», что из-за атаки загорелся балкон одной из квартир, а в нескольких подъездах на шести этажах выбило окна. Как установила Astra по видеокадрам очевидцев, поврежденный дом находится на улице Московская, 61. На расстоянии менее 2 км от него расположены предприятия военного назначения: Краснодарский приборный завод «Каскад» и АО «Сатурн». Также в 3 км от дома находится военный аэродром «Краснодар-Центральный».
Согласно сводке Минобороны РФ, за прошедшую ночь над территорией России дежурные силы ПВО «перехватили и уничтожили» 330 украинских беспилотников. В частности, дроны были замечены в небе над Брянской, Курской, Белгородской, Орловской, Смоленской, Калужской, Тульской, Тверской, Владимирской и Московской областями, а также над Краснодарским краем и оккупированным Крымом.
Из-за угрозы беспилотников с вечера 10 июня Росавиация вводила ограничения на работу аэропортов Тамбова («Донское»), Краснодара («Пашковский»), Сочи, Геленджика и Жуковского в Подмосковье.