Հայաստանի ժողովուրդը քվեարկեց ընտրություններում, որոնք վճռորոշ նշանակություն ունեն երկրի և Հարավային Կովկասի ապագայի համար։ Շնորհավորում ենք նրանց՝ իրենց ժողովրդավարական իրավունքներն իրականացնելու և իրենց ինքնիշխան կամքը խաղաղ ու կազմակերպված ձևով արտահայտելու կապակցությամբ։ Այս մասին ասված է Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Դևիդ Մաքալիստերի, Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության նախագահ Սերգեյ Լագոդինսկու, Եվրոպական խորհրդարանի Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության նախագահ Նիլս Ուշակովսի, Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության փոխնախագահ և Եվրոպական խորհրդարանի ընտրությունների դիտարկման պատվիրակության ղեկավար Նատալի Լուազոյի, Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Միրիամ Լեքսմանի և Եվրոպական խորհրդարանի ժողովրդավարության աջակցության և ընտրությունների համակարգման խմբի առաջատար անդամ Նաչո Սանչես Ամորի համատեղ հայտարարության մեջ:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը հերթական անգամ ցուցադրեց այն երկրների ինքնիշխանության նկատմամբ լիակատար անհարգալից վերաբերմունք, որոնց նկատմամբ ձգտում է գերիշխանություն հաստատել։ Հայաստանի ընտրողների վրա բացահայտ սպառնալիքների, տնտեսական վնաս հասցնող առևտրային սահմանափակումների և մանիպուլյատիվ բովանդակության միջոցով ազդելու և նրանց մոլորեցնելու նրա անթաքույց փորձերը մեծապես ձախողվել են»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Եվրոպական միությունն աջակցություն է ցուցաբերել, որպեսզի Հայաստանը կարողանա դիմակայել Ռուսաստանի ճնշմանը և ապահովել, որ Հայաստանի քաղաքացիները կարողանան կատարել ազատ ընտրություն։
«Մենք խրախուսում ենք հետագա և ավելի լայն միջոցառումների իրականացումը՝ Հայաստանի դիմակայունությունն ամրապնդելու նպատակով, մասնավորապես՝ աջակցելով Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը և խթանելով ԵՄ-Հայաստան առևտուրը, օրինակ՝ ԵՄ-ի ինքնավար առևտրային միջոցների ընդունման միջոցով։ Մենք նաև ընդունում ենք վիզաների ազատականացման ուղղությամբ արագ առաջընթացի և ԵՄ գործընկերության նոր առաքելության արագ տեղակայման անհրաժեշտությունը»,- նշել են պաշտոնյաները։
Նրանց գնահատմամբ՝ քվեարկության արդյունքները վկայում են Հայաստանի ընտրության մասին՝ հօգուտ խաղաղության և տարածաշրջանային համագործակցության, տարածաշրջանային կապակցվածության և Եվրոպական միության հետ առավել սերտ հարաբերությունների։
«Մենք ակնկալում ենք համագործակցել Հայաստանի նոր ընտրված Ազգային ժողովի և նոր կառավարության հետ՝ այս ուղով հետագա առաջընթացին աջակցելու և հայ ժողովրդին ավելի մեծ բարեկեցություն ապահովելու նպատակով։ Վստահ ենք, որ Հայաստանի ընտրական և հետընտրական գործընթացների հաջորդ փուլերը կհանգեցնեն ինստիտուցիոնալ և ժողովրդավարական ամրապնդմանը՝ հիմնված երկխոսության, ներկայացված քաղաքական ուժերի և հասարակության բոլոր հատվածների մասնակցության վրա, որպեսզի ավելի ամրապնդվեն ժողովրդավարական ինստիտուտները և բարձրանա հանրային վստահությունը ժողովրդավարական գործընթացների նկատմամբ»,- ասված է համատեղ հայտարարության մեջ։

Народ Армении проголосовал на выборах, имеющих решающее значение для будущего страны и Южного Кавказа. Поздравляем их с осуществлением своих демократических прав и выражением своей суверенной воли мирным и организованным образом. Об этом говорится в совместном заявлении председателя Комитета Европейского парламента по иностранным делам Дэвида Макаллистера, председателя делегации Парламентской ассамблеи Евронест Сергея Лагодинского, председателя делегации Европейского парламента по связям с Южным Кавказом Нилса Ушакова, заместителя председателя делегации по связям с Южным Кавказом и руководителя делегации Европейского парламента по наблюдению за выборами Натали Луазо, постоянного докладчика Комитета Европейского парламента по иностранным делам по вопросам Армении Мириам Лексманн и ведущего члена Группы поддержки демократии и координации выборов Европейского парламента Начо Санчеса Амора.
«Российская Федерация в очередной раз продемонстрировала полное неуважение к суверенитету стран, над которыми стремится установить верховенство. Ее неприкрытые попытки воздействовать на избирателей Армении и ввести их в заблуждение посредством открытых угроз, наносящих экономический ущерб, торговых ограничений и манипулятивного контента в значительной степени провалились», - говорится в заявлении.
Отмечается, что Европейский Союз оказал поддержку, чтобы Армения могла противостоять давлению России и обеспечить возможность гражданам Армении сделать свободный выбор.
«Мы поощряем реализацию дальнейших и более широких мер с целью укрепления устойчивости Армении, в частности путем поддержки диверсификации экономики Армении и содействия торговле между ЕС и Арменией, например посредством принятия автономных торговых мер ЕС. Мы также признаем необходимость быстрого прогресса в направлении либерализации визового режима и оперативного развертывания новой миссии партнерства ЕС», - отметили официальные лица.
По их оценке, результаты голосования свидетельствуют о выборе Армении в пользу мира и регионального сотрудничества, региональной взаимосвязанности и более тесных отношений с ЕС.
«Мы рассчитываем сотрудничать с новым избранным Национальным Собранием и новым Правительством Армении для поддержки дальнейшего продвижения по этому пути и обеспечения армянскому народу большего благосостояния. Мы уверены, что следующие этапы избирательного и постизбирательного процессов в Армении приведут к институциональному и демократическому укреплению, основанному на диалоге, участии представленных политических сил и всех слоев общества, чтобы еще больше укрепить демократические институты и повысить общественное доверие к демократическим процессам», - говорится в совместном заявлении.