ԵԱՀԿ-ում Մեծ Բրիտանիայի փոխդեսպան Ջեյմս Ֆորդը ողջունել է ԺՀՄԻԳ-ի նախնական եզրակացություններն այն մասին, որ Հայաստանում խորհրդարանի ընտրությունն անցել է կանոնակարգված և պրոֆեսիոնալ, շնորհավորել է վարչապետ Փաշինյանին և վերահաստատել Միացյալ Թագավորության աջակցությունը ժողովրդավարական կայունության ամրապնդմանը:
«Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր հայ գործընկերներին՝ Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների մասին տեղեկատվություն տրամադրելու համար:
Միացյալ Թագավորությունը ողջունում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի նախնական եզրակացությունները, որոնցում նշվում է, որ ընտրության օրն անցել է կանոնակարգված և պրոֆեսիոնալ, իսկ քվեարկությունն ընդհանուր առմամբ հարթ է անցել բոլոր ընտրատեղամասերում: Բարձր ենք գնահատում ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքը՝ ընտրության կազմակերպման հարցում և շնորհավորում ենք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հաղթանակի կապակցությամբ:
Մեծ Բրիտանիան գնահատում է ԺՀՄԻԳ-ի կարևոր դերն ընտրական գործընթացներին անկախ գնահատականներ տալու գործում և հպարտ է լինելու այն 42 մասնակից պետության շարքում, որոնք դիտորդներ են ուղարկել Հայաստան։ Մենք դարձյալ հանձնառու ենք աջակցելու Հայաստանին իր ժողովրդավարական կայունությունն ամրապնդելու հարցում և վստահ ենք, որ իշխանությունները կառուցողական մասնակցություն կունենան ԺՀՄԻԳ-ի սահմանած հարցերի լուծմանը՝ ապագայում ընտրական ամբողջականությունն էլ ավելի ամրապնդելու համար:
Մեծ Բրիտանիան ակնկալում է համագործակցել Հայաստանի նոր, ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված կառավարության հետ՝ մեր ռազմավարական գործընկերությունն իրականացնելու, տարածաշրջանային կայունությունն ամրապնդելու և եվրոպական գործընկերների հետ ավելի սերտ հարաբերություններ զարգացնելու համար»,- ասված է փոխդեսպանի ողջույնի խոսքում:

James Ford, Deputy Head of Mission at the UK Delegation to the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), has welcomed the ODIHR’s preliminary findings that Armenia’s parliamentary elections on June 7 were orderly and professionally conducted, congratulated Prime Minister Nikol Pashinyan, and affirmed UK support for strengthening democratic resilience, the UK government informed.
“I thank our Armenian colleagues for their update on the outcome of Armenia’s parliamentary elections.
The United Kingdom welcomes ODIHR’s preliminary findings, which note that election day was orderly and professionally conducted, with voting largely proceeding smoothly across polling stations. We commend Armenia’s Central Electoral Commission for administering the elections, and congratulate Prime Minister Nikol Pashinyan on his victory.
The UK values ODIHR’s important role in offering independent assessments of electoral processes and was proud to be among the 42 participating States that contributed observers to the mission in Armenia. We remain committed to supporting Armenia to strengthen its democratic resilience and trust that the authorities will engage constructively in addressing the areas identified by ODIHR for further strengthening electoral integrity for future elections.
The UK looks forward to working with the new, democratically elected Armenian government to deliver on our Strategic Partnership, strengthen regional stability and develop closer relations with European partners,” the deputy head of mission at the UK Delegation to the OSCE said in his welcoming remarks.