Գրեթե 100 տոննա պարենամթերք և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ փոխադրող նավը ուրբաթ ժամանել է Կոլումբիայից՝ որպես մարդասիրական օգնություն, որը վերջին ամիսներին տարբեր երկրներ ուղարկում են Կուբա՝ ԱՄՆ-ի շարունակվող էներգետիկ էմբարգոյի պայմաններում։
Ինչպես հայտնում է Associated Press-ը, նավը Կարտախենայից դուրս է եկել հունիսի սկզբին և վաղ առավոտյան մտել Հավանայի նավահանգիստ՝ բարձրացրած Կոլումբիայի դրոշով և ուղեկցվելով կուբայական փոքր օժանդակ նավով։
Նախագահ Գուստավո Պետրոյի վարչակազմին առընթեր Կոլումբիայի միջազգային համագործակցության գործակալությունը հայտարարել է, որ նրա հանձնարարությամբ մատակարարման մեջ ներառվել են երկարաժամկետ պահպանման սննդամթերք, դեղորայք, բժշկական սարքավորումներ, էլեկտրատեխնիկական նյութեր, արևային պանելներ և այլ ապրանքներ։ Օդանավում եղել է նաև հասարակական և համերաշխության կազմակերպությունների հավաքած մոտ յոթ տոննա բեռ։
Մեկ շաբաթ առաջ Հավանա էր ժամանել Մեքսիկայից և Բելիզից 1700 տոննա մարդասիրական օգնությամբ նավ։
Մատակարարումների ֆոնին Կուբայի շուրջ լարված իրավիճակը պահպանվում է. ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել էր սակագներ սահմանել այն երկրների նկատմամբ, որոնք նավթ կամ վառելիք են մատակարարում կղզի, ինչն ուժեղացրել է գործող պատժամիջոցների հետևանքները։ Վաշինգտոնը պնդում է քաղբանտարկյալների ազատ արձակման և քաղաքական ու տնտեսական բարեփոխումների իրականացման վրա՝ սահմանափակումների մեղմացման դիմաց։
Կուբան արտադրում է անհրաժեշտ նավթի միայն մոտ 40%-ը, ինչը հանգեցնում է էներգիայի պակասի և ամբողջ երկրում էլեկտրաէներգիայի կանոնավոր անջատումների։

Судно, перевозившее почти 100 тонн продовольствия и товаров первой необходимости, прибыло в пятницу из Колумбии в рамках гуманитарной помощи, которую в последние месяцы направляют на Кубу различные страны на фоне продолжающегося энергетического эмбарго США.
Как сообщает Associated Press, корабль вышел из Картахены в начале июня и ранним утром вошёл в гавань Гаваны, подняв флаг Колумбии и сопровождаемый небольшим кубинским вспомогательным судном.
Колумбийское агентство международного сотрудничества при администрации президента Густаво Петро заявило, что по его поручению в поставку вошли нескоропортящиеся продукты, медикаменты, медицинское оборудование, электротехнические материалы, солнечные панели и другие товары.
Также на борту находилось около семи тонн грузов, собранных общественными и солидарными организациями.
Неделей ранее в Гавану прибыло судно с 1 700 тоннами гуманитарной помощи из Мексики и Белиза.
На фоне поставок сохраняется напряжённая ситуация вокруг Кубы: ранее президент США Дональд Трамп пригрозил введением тарифов против стран, поставляющих нефть или топливо на остров, что усилило последствия действующих санкций.
Вашингтон настаивает на освобождении политических заключённых и проведении политических и экономических реформ в обмен на смягчение ограничений.
Куба производит лишь около 40% необходимой нефти, что приводит к дефициту энергии и регулярным перебоям с электричеством по всей стране.