Իրանի արտաքին գործերի նախարարի՝ իրավական և միջազգային հարցերով տեղակալ Քազեմ Ղարիբաբադին հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ 12-օրյա պատերազմի առաջին տարելիցի կապակցությամբ՝ գնահատելով հակամարտության և դրան հաջորդած ժամանակահատվածի արդյունքները, հաղորդում է Mehr-ը։
Նա նշել է, որ երկիրը չի պարտվել և չի թուլացրել իր դիրքերը։
«Իրանը չի պարտվել, չի նահանջել, և նրա կամքը չի թուլացել։ Ընդհակառակը, նա փայլուն հաղթանակներ է տարել իր հակառակորդների նկատմամբ», — հայտարարել է Ղարիբաբադին։
Իր ուղերձում նա նաև ընդգծել է, որ, իր գնահատմամբ, հակամարտությունից հետո Իրանը դարձել է ավելի կայուն և ինքնավստահ։
Դիվանագետը հայտարարել է, որ Իսրայելի գործողությունները դիտարկում է հիմնված բռնության և էսկալացիայի վրա, ինչպես նաև նշել է զոհված զինվորականների և գիտնականների դերը՝ նրանց զոհաբերությունները համարելով երկրի ամրապնդման կարևոր գործոն։
Ըստ Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալի, անցած տարվա արդյունքը եղել է ազգային վճռականության և պետական համախմբվածության ուժեղացումը։

Заместитель министра иностранных дел Ирана по правовым и международным вопросам Казем Гарибабади выступил с заявлением по случаю первой годовщины 12-дневной войны, оценив итоги конфликта и последующего периода, передаёт Mehr.
Он отметил, что страна не была побеждена и не ослабила свою позицию.
«Иран не был побежден, не отступил и его воля не была ослаблена. Напротив, он достиг блестящих побед над своими противниками», — заявил Гарибабади.
В своем обращении он также подчеркнул, что Иран, по его оценке, стал более устойчивым и уверенным после конфликта.
Дипломат заявил, что действия Израиля он рассматривает как основанные на насилии и эскалации, а также отметил роль погибших военных и ученых, назвав их жертвы важным фактором укрепления страны.
По словам замглавы МИД Ирана, итогом прошедшего года стало усиление национальной решимости и консолидации государства.