Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը հայտնել է, որ բրիտանական զինված ուժերը իրականացրել են նավթատար լցանավի կալանման գործողություն, որն, ըստ նրա, կապված էր, այսպես կոչված, «ստվերային նավատորմի» հետ և փորձում էր անցնել Լա Մանշի նեղուցով։
X սոցիալական ցանցում հրապարակման մեջ Սթարմերը հայտարարել է, որ գործողությունն իրականացվել է գիշերային ժամերին իր հրամանով։
«Վաղ առավոտյան ես հրամայեցի մեր զինված ուժերին կալանել ստվերային նավատորմի նավթատար լցանավը, որը փորձում էր անցնել Լա Մանշի նեղուցով», — ասվում է նրա հայտարարության մեջ։
Նա գործողությունը բնութագրել է որպես հաջողված և նշել դրա նշանակությունը Ռուսաստանի և նրա նավթային առևտրի վրա ճնշում գործադրելու համատեքստում։
«Այս հաջողված գործողությունը հերթական հարվածն է հասցնում Ռուսաստանին և հիշեցնում է նրանց, ովքեր ֆինանսավորում են Պուտինի պատերազմը Ուկրաինայում, որ մենք թույլ չենք տա նրանց թաքնվել», — հայտարարել է վարչապետը։
Սթարմերը նաև շնորհակալություն է հայտնել բրիտանական զինված ուժերին և իրավապահ մարմիններին՝ երկրի անվտանգության ապահովման գործում կատարած աշխատանքի համար։
Ըստ նրա, Մեծ Բրիտանիայի անվտանգության ծառայությունները «օրական 24 ժամ, տարվա 365 օրը ապահովում են երկրի պաշտպանությունը»։

Премьер-министр Великобритании Кир Стармер сообщил, что британские вооружённые силы провели операцию по перехвату нефтяного танкера, который, по его словам, был связан с так называемым «теневым флотом» и пытался пройти через пролив Ла-Манш.
В публикации в соцсети X Стармер заявил, что операция была проведена в ночное время по его распоряжению.
«Ранним утром я отдал приказ нашим вооружённым силам перехватить нефтяной танкер из теневого флота, пытавшийся пройти через пролив Ла-Манш», — говорится в его заявлении.
Он охарактеризовал операцию как успешную и отметил её значение в контексте давления на Россию и её нефтяную торговлю.
«Эта успешная операция наносит очередной удар по России и напоминает тем, кто финансирует войну Путина в Украине, что мы не позволим им скрываться», — заявил премьер-министр.
Стармер также поблагодарил британские вооружённые силы и правоохранительные органы за работу по обеспечению безопасности страны.
По его словам, службы безопасности Великобритании «круглосуточно, 365 дней в году обеспечивают защиту страны».