Պակիստանի արտաքին գործերի նախարար Իսհակ Դարը հեռախոսազրույց է ունեցել իր թուրք գործընկեր Հաքան Ֆիդանի հետ։
Պակիստանի արտաքին գործերի նախարարության՝ սոցիալական ցանցերում հրապարակված հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ դիվանագետները «մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանում իրավիճակի զարգացման վերաբերյալ և ողջունել են Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև փոխըմբռնման հասնելու հարցում հուսադրող առաջընթացը»։
Պակիստանը եղել է Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև պատերազմի դադարեցման հնարավոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների գլխավոր միջնորդը, մինչդեռ Թուրքիան Մերձավոր Արևելքի այն երկրների թվում է, որոնց հետ, ըստ Թրամփի, պարբերաբար խորհրդակցություններ են անցկացվում։

Министр иностранных дел Пакистана Исхак Дар провел телефонный разговор со своим турецким коллегой Хаканом Фиданом.
В сообщении Министерства иностранных дел Пакистана в соцсетях говорится, что дипломаты «обменялись мнениями о развитии ситуации в регионе и приветствовали обнадеживающий прогресс в достижении взаимопонимания между Соединенными Штатами и Ираном».
Пакистан был главным посредником в переговорах между Вашингтоном и Тегераном о возможной сделке по прекращению войны, в то время как Турция входит в число стран Ближнего Востока, с которыми, по словам Трампа, регулярно проводятся консультации.