«Հայաստան» դաշինքի անդամ Իշխան Սաղաթելյանն այսօր՝ հունիսի 14-ին, ԿԸՀ շենքի մոտ NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտարարեց, որ անցկացված ընտրությունները չեն կարող ընդունելի համարվել, քանի որ դրանք անցել են ոչ ազատ, անարդար և ոչ թափանցիկ գործընթացների պայմաններում։
Ըստ Սաղաթելյանի, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացված են բազմաթիվ փաստեր և հիմքեր, որոնք հաստատում են խախտումների առկայությունը, որոնք ազդել են վերջնական արդյունքի վրա։ «Այս խախտումները շատ կոնկրետ ազդել են ընտրությունների արդյունքների վրա», - ասաց քաղաքական գործիչը։
Նա խիստ քննադատեց ԿԸՀ գործողությունները՝ ընդգծելով, որ հանձնաժողովը տեղամասերն անվավեր է ճանաչում, բայց միևնույն ժամանակ չի նշանակում վերաքվեարկություն, թեև օրենքով պարտավոր է դա անել։
Սաղաթելյանն ընդգծեց․ եթե տեղամասի արդյունքները ազդում են ընդհանուր արդյունքի վրա, ապա օրենքով այնտեղ պարտավոր են նշանակել վերաքվեարկություն։ Սա շատ հստակ ամրագրված է։
Ըստ Սաղաթելյանի, ընտրական համակարգում տեղի ունեցողը «աղաղակող անօրինություն» է, իսկ հանձնաժողովն ինքը կանգնած է ընտրության առաջ՝ «կամ ծառայել այս ռեժիմին և նրա անօրինական գործողություններին, կամ առաջնորդվել օրենքով և Սահմանադրությամբ»։
Նա անդրադարձավ իշխանությունների, այդ թվում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին՝ նշելով. «նա գնալով ավելի է խստացնում հռետորաբանությունը, ասում է, որ «թավիշն» ավարտվել է և այլն»։
Սաղաթելյանը հավելեց, որ նման հայտարարություններն ուղղված են հակամարտության և լարվածության միջոցով քաղաքական օրակարգ ձևավորելուն։
«Թող ասեն, թե ինչի մասին են խոսել Հաջիևի հետ Դիլիջանում, ինչի շուրջ են գաղտնի պայմանավորվել, անվտանգության ինչ հարցեր են քննարկվել», - ասաց քաղաքական գործիչը։
Ըստ նրա, հենց այդպիսի հարցերը պետք է լինեն քաղաքական օրակարգի կենտրոնում, ոչ թե իշխանության հուզական հայտարարությունները։
Սաղաթելյանն առանձին անդրադարձավ ընտրությունների արդյունքների հարցին՝ նշելով, որ առնվազն 550 հազար ձայն ամրագրված է ընդդիմության օգտին։ Նա նշեց, որ այդ ձայները վարկաբեկելու փորձերը կապված են իշխանությունների՝ աջակցության իրական հավասարակշռությունը ճանաչել չցանկանալու հետ։
«Նա դա ծանր է տանում, որովհետև նույնիսկ աջակցությամբ, նույնիսկ վարչական ռեսուրսով և խախտումներով նա չկարողացավ հավաքել 50+%», - հայտարարեց «Հայաստան» դաշինքի անդամը՝ հավելելով, որ հենց սա է բացատրում իշխանությունների «կտրուկ և հուզական արձագանքները»։

Член блока «Армения» Ишхан Сагателян сегодня, 14 июня в беседе с Новости Армении-NEWS.am у здания ЦИК заявил, что прошедшие выборы не могут быть приемлемыми, поскольку они проходили в условиях несвободных, несправедливых и непрозрачных процессов.
По словам Сагателяна, есть множество фактов и оснований, представленных в Центральной избирательной комиссии, которые подтверждают наличие нарушений, повлиявших на итоговый результат. «Эти нарушения очень конкретно повлияли на результаты выборов», — сказал политик.
Он резко раскритиковал действия ЦИК, подчеркнув, что комиссия признаёт участки недействительными, но при этом не назначает повторное голосование, хотя обязана это сделать по закону.
Сагателян подчеркнул: если результаты участка влияют на общий итог, по закону там обязаны назначать повторное голосование. Это очень чётко закреплено.
По его словам, происходящее в избирательной системе является «вопиющим беззаконием», а сама комиссия стоит перед выбором: «либо служить этому режиму и его незаконным действиям, либо руководствоваться законом и Конституцией».
Он прокомментировал заявления властей, включая премьер-министра Армении Никола Пашиняна, заявив: «он всё больше ужесточает риторику, говорит, что «бархат» закончился и так далее».
Сагателян добавил, что подобные заявления направлены на формирование политической повестки через конфликт и напряжение.
«Пусть скажут, о чём они говорили с Гаджиевым в Дилижане, о чём они тайно договаривались, какие вопросы безопасности обсуждались», - сказал политик.
По его словам, именно такие вопросы должны находиться в центре политической повестки, а не эмоциональные заявления власти.
Сагателян отдельно затронул вопрос результатов выборов, отметив, что минимум 550 тысяч голосов закреплено за оппозицией. Он отметил, что попытки дискредитации этих голосов связаны с нежеланием власти признавать реальный баланс поддержки.
«Он тяжело переживает это, потому что даже при поддержке, даже при административном ресурсе и нарушениях он не смог набрать 50+%», — заявил член блока «Армения», добавив, что именно это объясняет «резкие и эмоциональные реакции» властей.