2025 թվականի հարկաբյուջետային քաղաքականությունն ուղղված է եղել տնտեսության դիմակայունության և աճի պոտենցիալի բարձրացմանը։ Այս մասին Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին հարցի քննարկման ժամանակ, հայտարարել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է, որ 2025 թվականին հարկաբյուջետային ազդակը եղել է քիչ զսպող և չեզոքին մոտ աճ, իսկ 2021-2025 թվականների միջին տնտեսական աճը կազմել է 7,9%, այնինչ հենց 2025 թվականին տնտեսական աճը եղել է 7,1%։
«2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին պետական պարտքը կազմել է 14 միլիարդ 531 միլիոն դոլար»,- հավելել է Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ 2026 թվականի մարտի 31-ի դրությամբ Հայաստանի կառավարության պետական պարտքը կազմում է 5 տրիլիոն 311 միլիարդ դրամ կամ 14 միլիարդ 68 միլիոն դոլար։ Նախարարը հավելել է, որ նախորդ հաշվետու ժամանակահատվածի համեմատ պարտքի ծավալն աճել է ընդամենը 11 միլիարդ դրամով։

Налогово-бюджетная политика 2025 года была направлена на повышение устойчивости экономики и потенциала ее роста. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам во время обсуждения вопроса утверждения годового доклада об исполнении государственного бюджета Республики Армения за 2025 год заявил министр финансов Ваге Ованнисян.
Он, в частности, отметил, что в 2025 году фискальный импульс был слабо сдерживающим и близким к нейтральному, а средний экономический рост в 2021-2025 годах составил 7,9%, тогда как в 2025 году рост экономики составил 7,1%.
«По состоянию на 31 декабря 2025 года внешний долг Республики Армения составил 14 млрд. 531 млн. долларов», - добавил Ованнисян.
По его словам, государственный долг Правительства Армении по состоянию на 31 марта 2026 года составляет 5 трлн. 311 млрд. драмов или 14 млрд. 68 млн. долларов. Министр отметил, что в сравнении с предыдущим отчетным периодом размер долга увеличился всего на 11 млрд. драмов.