Հորմուզի նեղուցի վերաբացումը կդառնա այն գլխավոր ցուցիչներից մեկը, թե արդյոք ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ձեռք բերված նախնական պայմանավորվածությունը կվերածվի լիարժեք համաձայնագրի։ Այս մասին գրում է The Wall Street Journal թերթը։
Պարբերականի տեղեկություններով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հունիսի 19-ին համաձայնագրի պաշտոնական ստորագրումից հետո Հորմուզի նեղուցը պետք է կրկին բացվի նավարկության համար։ Թերթը նշում է, որ աշխարհի կարևորագույն առևտրային երթուղիներից մեկով տեղաշարժի վերականգնումը կարող է էական ազդեցություն ունենալ նավթի մատակարարումների և համաշխարհային տնտեսության վիճակի վրա։
The Wall Street Journal-ը նաև ընդգծում է, որ համաձայնագրի հետագա ճակատագրի համար վճռորոշ գործոններ կլինեն Իրանի ամերիկյան ծովային շրջափակման վերացումն ու Իսրայելի շուրջ ստեղծված իրավիճակի զարգացումը, որը, պարբերականի գնահատմամբ, նախկինում բարդացնում էր բանակցային գործընթացը։ Թերթի փոխանցմամբ՝ չնայած վերջին ամիսների բանակցություններում եղած բազմաթիվ դժվարություններին ու տապալումներին, Վաշինգտոնի և Թեհրանի վերջին հայտարարությունները վկայում են կողմերի միջև լարվածության զգալի նվազման մասին։

Открытие Ормузского пролива станет одним из главных показателей того, сможет ли предварительная договоренность между США и Ираном перерасти в полноценное соглашение. Об этом пишет газета The Wall Street Journal.
По информации издания, президент США Дональд Трамп заявил, что после официального подписания соглашения 19 июня Ормузский пролив должен быть вновь открыт для судоходства. Газета отмечает, что восстановление движения через один из важнейших торговых маршрутов мира может оказать существенное влияние на поставки нефти и состояние мировой экономики.
The Wall Street Journal также указывает, что важными факторами для дальнейшей судьбы соглашения станут отмена американской морской блокады Ирана и развитие ситуации вокруг Израиля, который, по оценке издания, ранее осложнял переговорный процесс. По версии газеты, несмотря на многочисленные трудности и срывы в ходе переговоров в последние месяцы, последние заявления Вашингтона и Тегерана свидетельствуют о заметном снижении напряженности между сторонами.