Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ ակնկալում է «հարգալից, բայց կոշտ» երկխոսություն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ Մեծ յոթնյակի (G7) գագաթնաժողովում։
Նա նշել է, որ ինքը մտադիր է ամերիկյան կողմին համոզել, որ առևտրային մաքսատուրքերն արդյունավետ գործիք չեն և վնասում են G7-ի բոլոր մասնակիցներին։
Մակրոնը հիշեցրել է նախկին առևտրային լարվածությունների մասին և ընդգծել, որ Եվրոպական Միությունն ինքնուրույն է սահմանում իր օրենսդրությունը, ներառյալ՝ թվային ընկերությունների համար հարկերը։
Ֆրանսիայի առաջնորդը միաժամանակ նշել է «յոթնյակի» երկրների միջև կայուն առևտրային հարաբերությունների անհրաժեշտությունը՝ հավելելով, որ մաքսատուրքերը «ոչ մեկին օգուտ չեն բերում», հատկապես դաշնակիցների միջև։

Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил, что рассчитывает на «уважительный, но жёсткий» диалог с президентом США Дональдом Трампом на саммите Группы семи (G7).
По его словам, он намерен убедить американскую сторону в том, что торговые пошлины не являются эффективным инструментом и вредят всем участникам G7.
Макрон напомнил о прошлых торговых напряжённостях и подчеркнул, что Европейский союз самостоятельно определяет своё законодательство, включая налоги для цифровых компаний.
Французский лидер также отметил необходимость стабильных торговых отношений между странами «семёрки», добавив, что пошлины «никому не идут на пользу», особенно между союзниками.