«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Այսօր՝ հունիսի 16-ին, մեկնարկում է Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման տասնմեկերորդ՝ փաստացի վերջին հերթական նստաշրջանը, և հենց առաջին օրակարգային հարցերից մեկը լինելու է Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկումը։
«Ժողովուրդ» օրաթերթը ուսումնասիրեց Ազգային ժողովի պաշտոնական օրակարգը և պարզեց, որ իշխանության համար առանցքային նշանակություն ունեցող այս քննարկմանը մասնակցելու է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Թեև հիմնական զեկուցող է նշանակվել ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, սակայն բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկումը, ավանդաբար, անցկացվում է վարչապետի մասնակցությամբ, քանի որ այն վերաբերում է կառավարության ամբողջ տարվա գործունեության ֆինանսական արդյունքներին։
Հատկանշական է, որ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտից անմիջապես հետո Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստ էր հրավիրել, որի առանցքային թեմաներից մեկը հենց 2025 թվականի բյուջեի կատարողականն էր։ Իսկ այժմ նույն հաշվետվությունը ներկայացվում է Ազգային ժողով՝ քաղաքական գնահատականի արժանանալու համար։
«Ժողովուրդ» օրաթերթը պարզեց, որ Ազգային ժողով ներկայացված նախագծով առաջարկվում է հաստատել 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարողականը հետևյալ ցուցանիշներով․
եկամուտներ՝ 2 տրիլիոն 886 միլիարդ 547 միլիոն դրամ,
ծախսեր՝ 3 տրիլիոն 305 միլիարդ 306 միլիոն դրամ,
բյուջեի դեֆիցիտ՝ 418 միլիարդ 759 միլիոն դրամ։
Փաստացի, կառավարությունը խորհրդարանից ցանկանում է ստանալ քաղաքական հավանություն մի բյուջեի համար, որն ավարտվել է ավելի քան 418 միլիարդ դրամի պակասուրդով։
Հաշվետվությունը Ազգային ժողով է ներկայացվել կառավարության ապրիլի 23-ի որոշմամբ և ուղեկցվում է նաև Կենտրոնական բանկի պաշտոնական եզրակացությամբ։
Սակայն բյուջետային քննարկումները տեղի են ունենում մի իրավիճակում, երբ պետական պարտքի թեման կրկին հայտնվել է քաղաքական օրակարգում։
«Ժողովուրդ» օրաթերթը ուսումնասիրեց նաև ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովում ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի ներկայացրած տվյալները և արձանագրեց, որ Հայաստանի արտաքին պարտքը շարունակում է աճել։
Նախարարի ներկայացմամբ՝ 2025 թվականի ավարտի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 14 միլիարդ 531 միլիոն դոլար։
Ավելին, վերջին տվյալներով՝ միայն 2026 թվականի ընթացքում արտաքին պարտքն արդեն աճել է շուրջ 11 միլիարդ դրամով։
Հենց այս թվերն են այսօր դառնալու խորհրդարանական հիմնական քննարկման առարկա։ Ընդդիմությունն արդեն ամիսներ շարունակ իշխանությանը մեղադրում է պետական պարտքի շարունակական աճի, բարձր դեֆիցիտի և բյուջետային միջոցների ոչ արդյունավետ կառավարման մեջ, մինչդեռ կառավարությունը պնդում է, որ պարտքային բեռի աճը ծառայել է ենթակառուցվածքային, անվտանգային և մարդկային կապիտալի զարգացման ծրագրերին»։

16 июня стартует одиннадцатая, фактически последняя очередная сессия Национального Cобрания восьмого созыва, и одним из первых вопросов повестки станет обсуждение годового отчета об исполнении государственного бюджета Республики Армения за 2025 год. Об этом пишет газета «Жоховурд».
«Мы изучили официальную повестку НС и выяснили, что в этом обсуждении, имеющем ключевое значение для власти, примет участие и премьер-министр Армении Никол Пашинян. Хотя основным докладчиком назначен министр финансов Ваагн Ованнисян, обсуждение годового отчета об исполнении бюджета по традиции проходит с участием главы правительства, поскольку оно касается финансовых итогов деятельности кабмина за весь год.
Примечательно, что сразу после завершения парламентских выборов Никол Пашинян созвал заседание правительства, одной из ключевых тем которого как раз было исполнение бюджета 2025 года. А теперь тот же отчет представлен в НС для получения политической оценки.
Мы выяснили, что представленным в НС проектом предлагается утвердить исполнение государственного бюджета 2025 года со следующими показателями:
доходы - 2 трлн 886 млрд 547 млн драмов
расходы - 3 трлн 305 млрд 306 млн драмов
дефицит бюджета - 418 млрд 759 млн драмов.
Фактически правительство хочет получить от парламента политическое одобрение бюджета, который завершился дефицитом более чем в 418 млрд драмов.
Отчет представлен в НС решением правительства от 23 апреля и сопровождается также официальным заключением Центрального банка.
Однако бюджетные обсуждения проходят в ситуации, когда тема государственного долга вновь оказалась в политической повестке.
Мы изучили также данные, представленные министром финансов Ваагном Ованнисяном в комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, и зафиксировали, что внешний долг Армении продолжает расти.
По словам министра, по состоянию на конец 2025 года, государственный долг Армении составил 14 млрд 531 млн долларов.
Более того, по последним данным, только в течение 2026 года внешний долг уже вырос примерно на 11 млрд драмов.
Именно эти цифры сегодня станут предметом основного парламентского обсуждения. Оппозиция уже несколько месяцев обвиняет власть в продолжающемся росте государственного долга, высоком дефиците и неэффективном управлении бюджетными средствами, тогда как правительство утверждает, что рост долговой нагрузки был направлен на программы развития инфраструктур, безопасности и человеческого капитала», - отмечает СМИ.