Մեծ Բրիտանիայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար, ավիացիայի մարշալ Ռիչարդ Նայթոնը նախազգուշացրել է, որ երկրի զինված ուժերը ստիպված կլինեն կրճատել մարտական պատրաստության և օպերատիվ գործունեության ծավալները, եթե ֆինանսավորումը ներկայիս ծրագրերից ավելի չավելացվի, հայտնում է BBC News-ը։
Նայթոնը հայտարարել է, որ պաշտպանական ներդրումների կառավարական ծրագիրը կարճաժամկետ հեռանկարում բանակի ամենօրյա գործունեությունը պահպանելու համար բավարար ֆինանսավորում չի նախատեսում։
Ըստ նրա՝ խոսքն այն միջոցների մասին է, որոնք ապահովում են օպերատիվ ակտիվությունը, զորավարժությունները և մարտական պատրաստությունը։ Առանց ֆինանսական ծրագրում փոփոխությունների՝ այդ ուղղությունները կհայտնվեն ճնշման տակ։
Ավելի վաղ Ջոն Հիլին հրաժարական էր տվել Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարի պաշտոնից՝ հայտարարելով, որ ֆինանսավորման առաջարկվող մակարդակը «կնվազեցնի զինված ուժերի մարտական պատրաստվածությունը և կմեծացնի վտանգը զինծառայողների համար գործողությունների ժամանակ»։ Հայտարարության մեջ նա ընդգծել է, որ իր հեռացումն անհրաժեշտ էր «բրիտանական զինված ուժերի և երկրի միջազգային դաշինքների ապագան ապահովելու համար»։
Հիլին միաժամանակ քննադատել է գանձապետարանը՝ պնդելով, որ Մեծ Բրիտանիայի հնարավոր հակառակորդները չեն հետևում կառավարության բյուջետային ժամանակացույցերին։
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունն ավելի վաղ հայտարարել էր մինչև 2035 թվականը պաշտպանական ծախսերը ՀՆԱ-ի 3,5%-ին հասցնելու ծրագրերի մասին՝ ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցների առջև ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում։
Պաշտպանական ներդրումների ծրագրի հրապարակումը հետաձգվել էր Հիլիի հրաժարականից հետո։ Նոր պաշտպանության նախարարն այժմ վերանայում է միջոցների բաշխումը, սակայն լրացուցիչ ֆինանսավորման մասին դեռևս չի հաղորդվել։
Հիլին ավելի վաղ պնդում էր, որ գործող ծրագիրը նախատեսում է ծախսերի չափազանց դանդաղ աճ և չի ապահովում առաջիկա տարիներին զինված ուժերի մարտունակության արագացված բարձրացում։
Ըստ նրա՝ մինչև 2030 թվականը ՆԱՏՕ-ի շատ երկրներ պաշտպանության վրա կծախսեն ՀՆԱ-ի 3%-ը և ավելին, և Մեծ Բրիտանիան չպետք է հետ մնա։
Նրա հրաժարականից հետո հեռացել է նաև զինված ուժերի հարցերով նախարար Ալ Քարնսը՝ հայտարարելով, որ պաշտպանական ծրագրում ներդրումների մակարդակը բավարար չէ և հաշվի չի առնում պատերազմ վարելու ժամանակակից ձևերի զարգացումը, ներառյալ՝ անօդաչու տեխնոլոգիաները։
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը հայտարարել է, որ կառավարությունն ավելացնում է պաշտպանական բյուջեն ՀՆԱ-ի 2,3%-ից մինչև 2,6% և միջոցներ է վերաբաշխում այլ գերատեսչություններից։
Նա հայտնել է նաև, որ պաշտպանության նոր նախարարն արդեն մասնակցում է պաշտպանական ծրագրի շրջանակում առաջնահերթությունների և ծախսերի կառուցվածքի վերանայմանը։

Главнокомандующий вооружёнными силами Великобритании, маршал авиации Ричард Найтон предупредил, что вооружённым силам страны придётся сократить объёмы подготовки и оперативной деятельности, если финансирование не будет увеличено сверх текущих планов, сообщает BBC News.
Найтон заявил, что правительственный план оборонных инвестиций не предусматривает достаточного финансирования для поддержания повседневной деятельности армии в краткосрочной перспективе.
По его словам, речь идёт о средствах, которые обеспечивают оперативную активность, учения и боевую подготовку. Без изменений в финансовом плане эти направления окажутся под давлением.
Ранее Джон Хили подал в отставку c поста министра обороны Британии, заявив, что предложенный уровень финансирования «снизит готовность вооружённых сил и повысит риск для военнослужащих на операциях». В своём заявлении он подчеркнул, что его уход был необходим «для обеспечения будущего британских вооружённых сил и международных союзов страны».
Хили также критиковал казначейство, утверждая, что потенциальные противники Великобритании не следуют бюджетным графикам правительства.
Правительство Великобритании ранее заявило о планах увеличить оборонные расходы до 3,5% ВВП к 2035 году в рамках обязательств перед союзниками по НАТО.
Публикация плана оборонных инвестиций была отложена после отставки Хили. Новый министр обороны в настоящее время пересматривает распределение средств, однако о дополнительном финансировании пока не сообщалось.
Хили ранее утверждал, что действующий план предусматривает слишком медленный рост расходов и не обеспечивает ускоренного повышения боеготовности вооружённых сил в ближайшие годы.
По его словам, к 2030 году многие страны НАТО будут тратить на оборону 3% ВВП и более, и Великобритания не должна отставать.
После его отставки также ушёл министр по делам вооружённых сил Аль Карнс, заявивший, что уровень инвестиций в оборонный план недостаточен и не учитывает развитие современных форм ведения войны, включая беспилотные технологии.
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер заявил, что правительство увеличивает оборонный бюджет с 2,3% до 2,6% ВВП и перераспределяет средства из других ведомств.
Он также сообщил, что новый министр обороны уже участвует в пересмотре приоритетов и структуры расходов в рамках оборонного плана.