«Անցում օգնությունից դեպի զարգացում» թեմայով Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի (ECOSOC) հանդիպման շրջանակումներում անցկացված «Ներքին տեղահանված անձանց համար կայուն լուծումների առաջխաղացում» խորագրով քննարկմանը ՀՀ պատվիրակությունը շեշտել է ներքին տեղահանված անձանց կարիքներին արձագանքելու և նրանց երկարաժամկետ աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով համապարփակ, համակարգված և կայուն մոտեցումների անհրաժեշտությունը։ Այս մասին NEWS.am–ին հայտնում է ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
Անդրադառնալով Հայաստանի փորձին՝ պատվիրակությունը նշել է, որ տարածաշրջանում տեղի ունեցած հումանիտար ճգնաժամից հետո Հայաստանը, ՄԱԿ գործակալությունների հետ սերտ համագործակցությամբ, իրականացրել է մի շարք նախաձեռնություններ՝ ուղղված խոցելի խմբերի պաշտպանությանը, նրանց սոցիալ-տնտեսական ներառմանն ու երկարաժամկետ ինտեգրմանը՝ հումանիտար, զարգացման և խաղաղության ջանքերի փոխկապակցվածության վրա հիմնված մոտեցումների միջոցով։
Շեշտվել է, որ ՀՀ շարունակում է համագործակցությունը ՄԱԿ համապատասխան մարմինների և փորձագետների հետ՝ ներքին տեղահանված անձանց վերաբերյալ իր օրենսդրական և քաղաքականության շրջանակը միջազգային չափանիշներին և լավագույն փորձին համապատասխան ամրապնդելու համար:

В рамках встречи Экономического и социального совета (ECOSOC) на тему «Переход от помощи к развитию» делегация РА в ходе обсуждения, озаглавленного «Продвижение устойчивых решений для внутренне перемещённых лиц», подчеркнула необходимость комплексных, скоординированных и устойчивых подходов с целью реагирования на потребности внутренне перемещённых лиц и оказания им долгосрочной поддержки. Об этом сообщает представительство РА при ООН.
Коснувшись опыта Армении, делегация отметила, что после произошедшего в регионе гуманитарного кризиса Армения в тесном сотрудничестве с агентствами ООН реализовала ряд инициатив, направленных на защиту уязвимых групп, их социально-экономическую интеграцию и долгосрочное включение, посредством подходов, основанных на взаимосвязанности гуманитарных, развивающих и миротворческих усилий.
Было подчеркнуто, что РА продолжает сотрудничество с соответствующими органами и экспертами ООН с целью дальнейшего укрепления своей законодательной и политической базы по вопросам внутренне перемещённых лиц в соответствии с международными стандартами и передовой практикой.