ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ֆրանսիայում «Մեծ յոթնյակի» (G7) գագաթնաժողովի շրջանակում անցկացված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Իրանում ձևավորվել է նոր ղեկավարություն, որը նա բնութագրել է որպես «ավելի ողջամիտ» և «զգալիորեն պակաս արմատական»։ Նրա խոսքով՝ դա փաստացի նշանակում է ռեժիմի փոփոխություն, հաղորդում է BBC News-ը։
«Դուք խոսում եք ռեժիմի փոփոխության մասին. ոչ ոք դա այդպես չի անվանի, բայց, կարծում եմ, դա հենց փոփոխություն է»,- նշել է նա։
Թրամփը հավելել է, որ «ղեկավարների մի խումբը լիովին հեռացել է, երկրորդն էլ է հեռացել, ղեկավարների երրորդ խումբը նույնպես մասամբ հեռացել է»՝ ընդգծելով, որ, իր գնահատմամբ, երկրում տեղի են ունեցել խոր քաղաքական փոփոխություններ։
ԱՄՆ նախագահը գագաթնաժողովի անցկացումը կապել է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հետ, որը, ըստ նրա, ավարտին է հասցնում Մերձավոր Արևելքում ընթացիկ պատերազմը, բացում է Հորմուզի նեղուցը և կանխում Իրանի կողմից միջուկային զենքի ձեռքբերումը։
Ավարտելով ելույթը՝ նա նշել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ազդեցությունը ֆոնդային շուկաների վրա՝ մատնանշելով դրանց դրական դինամիկան համաձայնագրի մասին հայտարարությունից հետո։

Президент США Дональд Трамп заявил на пресс-конференции на полях саммита «Большой семёрки» ( G7) во Франции, что в Иране сформировалось новое руководство, которое он охарактеризовал как «более разумное» и «значительно менее радикальное». По его словам, это фактически означает смену режима, сообщает BBC News.
«Вы говорите о смене режима — никто так не скажет, но, думаю, это именно она», — отметил он.
Трамп добавил, что «один набор лидеров полностью ушёл, второй тоже ушёл, третий набор лидеров тоже частично ушёл», подчеркнув, что, по его оценке, в стране произошли глубокие политические изменения.
Президент США связал проведение саммита с подписанием мирного соглашения, которое, по его словам, завершает текущую войну на Ближнем Востоке, открывает Ормузский пролив и предотвращает получение Ираном ядерного оружия.
Завершая выступление, он отметил влияние достигнутых договорённостей на фондовые рынки, указав на их позитивную динамику после объявления соглашения.