ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում կատարված մեծածավալ քննչական և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են հանցավոր կազմակերպության կազմում առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ իրացնելու դեպքեր: Այս մասին NEWS.am–ին տեղեկացնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից:
Մասնավորապես՝ Գ.Ա.-ն և հանցավոր կազմակերպության այլ անդամներ 2020 թվականից զբաղվել են առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացմամբ, միմյանց միջև կատարել հստակ դերաբաշխումներ, պլանավորել յուրաքանչյուրի հանցավոր գործողությունները:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ հանցավոր կազմակերպության մասնակիցները զբաղվել են իրացման նպատակով առանձնապես խոշոր չափերով տարատեսակ թմրամիջոցների մաքսանենգությամբ, որոնց մի մասը ՀՀ տարածքով տարանցիկ տեղափոխել են արտերկիր, իսկ ՀՀ-ում իրացման համար նախատեսված թմրամիջոցներն իրացրել են ինչպես առձեռն, այնպես էլ համացանցի միջոցով` տեղադրել թաքստոցներում և թմրամիջոցների դիմաց վճարային տարբեր եղանակներով գումարները ստանալուց հետո դրանց գտնվելու վայրի կոորդինատները փոխանցել գնորդներին:
Գ.Ա.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (թմրամիջոցների ապօրինի իրացնելը) և 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը):
Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը, հայտարարվել հետախուզում:
Գ.Ա.-ն հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ՌԴ իրավապահ մարմինների կողմից, տեղափոխվել ՀՀ և ներկայացվել նախաքննական մարմին:

В рамках уголовного производства, инициированного в СК Армении, в результате проведенных масштабных следственных и доказательственных действий раскрыты случаи сбыта наркотиков в особо крупных размерах в составе преступной организации.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе СК республики, в частности, Г.А. и другие члены преступной организации с 2020 года занимались незаконным сбытом наркотиков в особо крупных размерах, четко распределили между собой роли и планировали преступные действия каждого.
В ходе предварительного следствия получены очевидные фактические данные о том, что участники преступной организации занимались контрабандой различных наркотических средств в особо крупных размерах с целью сбыта, часть из которых транзитом перевозили через территорию Армении за границу, а наркотики, предназначенные для сбыта в Армении, реализовывали как из рук в руки, так и через интернет.
В отношении Г.А. возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 1 и 2 части 3 статьи 393 (незаконный сбыт наркотиков) и части 1 статьи 319 Уголовного кодекса Армении (участие в преступной организации).
В качестве меры пресечения в отношении последнего избран арест, его объявили в розыск.
Г.А. был обнаружен и задержан правоохранительными органами РФ, доставлен в Армению и представлен органу предварительного следствия.