Հունիսի 19-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության գործընկերության առաքելության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Կոսմին Ջորջ Դինեսկուին: Այս մասին NEWS.am—ին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Նախարարի տեղակալը ողջունել է ՀՀ-ում ԵՄ նոր քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու մասին ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի որոշումը՝ կարևորելով առաքելության դերը կիբեռհարձակումների, ապատեղեկատվության և ապօրինի ֆինանսական հոսքերի դեմ Հայաստանի և ԵՄ միջև համագործակցության ամրապնդման գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են առաքելության կարողությունների լիարժեք կայացմանն ուղղված անհրաժեշտ քայլերը․ ընդգծվել է առաքելության մանդատից բխող միջոցառումների իրականացման հարցում հայաստանյան գործընկերների հետ արդյունավետ փոխգործակցության կարևորությունը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը հաջողություն է մաղթել Կոսմին Ջորջ Դինեսկուին առաքելության նպատակների արդյունավետ իրականացման գործում՝ վերահաստատելով հայկական կողմի պատրաստակամությունը սատարելու առաքելության կայացմանը:

Заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян 19 июня принял новоназначенного главу миссии партнерства Европейского Союза в Армении, посла Космина Джорджа Динеску.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД республики, в ходе встречи Костанян поприветствовал решение Совета ЕС по иностранным делам о размещении в Армении новой гражданской миссии Евросоюза, упомянув о ее важной роли в деле укрепления сотрудничества между Арменией и ЕС в борьбе с кибератаками, дезинформацией и незаконными финансовыми потоками.
Собеседники обсудили необходимые шаги, направленные на полноценное становление потенциала миссии, была подчеркнута важность эффективного взаимодействия с армянскими партнерами в вопросе реализации мероприятий, вытекающих из мандата миссии.