American Airlines ավիաընկերության՝ Շառլոթից (Հյուսիսային Կարոլինա) դեպի Ֆիլադելֆիա ուղևորվող չվերթում ուղևորներից մեկը անկարգություններ է հրահրել և, ինչպես հայտնել է օդաչուն, կծել է մեկ այլ ուղևորի։ Միջադեպը տեղի է ունեցել կիրակի օրը, երբ ինքնաթիռը պատրաստվում էր վայրէջք կատարել, հայտնում է CBS News-ը։
Ինչպես երևում է անձնակազմի և դիսպետչերների միջև բանակցությունների ձայնագրությունից, օդաչուն հայտնել է, որ ուղևորներից մեկը «փորձում է կռվել բոլորի հետ» և, հնարավոր է, գտնվում է ոչ ադեկվատ վիճակում։ Նա նաև նշել է, որ ինքնաթիռում գտնվող այդ մարդը «կծել է ուղևորին»՝ հավելելով, որ իրավիճակը մնում է անվերահսկելի։
Անձնակազմը խնդրել է, որ Ֆիլադելֆիայի միջազգային օդանավակայանում վայրէջքից հետո ինքնաթիռի մոտ ժամանեն բուժօգնության աշխատակիցներ և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ։ Առայժմ չի հաղորդվում, թե արդյոք ուղևորը ձերբակալվել է։
Ինքնաթիռը Շառլոթից մեկնել է առավոտյան և Ֆիլադելֆիայում վայրէջք է կատարել ԱՄՆ արևելյան ժամանակով ժամը 10:00-ից քիչ առաջ։
CBS News-ի տվյալներով, օդաչուի և դիսպետչերի երկխոսությունն ավարտվել է հանգիստ, հումորով․ դիսպետչերը շնորհավորել է օդաչուին Հայրերի օրվա առթիվ, ինչին նա պատասխանել է, որ այս դեպքի մասին կպատմի իր երեխաներին։
Վերջին շաբաթներին ԱՄՆ-ում գրանցվել են ինքնաթիռներում ուղևորների ագրեսիվ վարքագծի մի շարք միջադեպեր, այդ թվում՝ վթարային ելքերը բացելու փորձեր և թռիչքը խաթարելու դեպքեր, ինչը հանգեցրել է հարկադիր վայրէջքների և Դաշնային ավիացիոն վարչության ու ՀԴԲ-ի կողմից իրականացվող քննությունների։

На рейсе авиакомпании American Airlines, следовавшем в Филадельфию из Шарлотта (Северная Каролина), пассажир устроил беспорядки и, по словам пилота, укусил другого пассажира. Инцидент произошёл в воскресенье при заходе самолёта на посадку, сообщает CBS News.
Как следует из аудиозаписи переговоров экипажа с диспетчерами, пилот сообщил, что один из пассажиров «пытается драться со всеми» и, возможно, находится в неадекватном состоянии. Он также отметил, что человек на борту «укусил пассажира», добавив, что ситуация остаётся неконтролируемой.
Экипаж запросил прибытие медицинской помощи и сотрудников правоохранительных органов к самолёту после посадки в международном аэропорту Филадельфии. Пока не сообщается, был ли пассажир задержан.
Рейс вылетел из Шарлотта утром и приземлился в Филадельфии незадолго до 10:00 по восточному времени США.
По данным CBS News, диалог между пилотом и диспетчером завершился на спокойной ноте, с элементами юмора: диспетчер поздравил пилота с Днём отца, на что тот ответил, что расскажет об этом случае своим детям.
В последние недели в США зафиксирован ряд инцидентов с агрессивным поведением пассажиров на борту самолётов, включая попытки открыть аварийные выходы и случаи дестабилизации полёта, что приводило к вынужденным посадкам и расследованиям со стороны Федерального авиационного управления и ФБР.