Այսօր՝ ժամը 14։25-ի սահմաններում, Փամբակ գետում՝ ենթադրյալ դեպքի վայրից շուրջ 550 մ․ հեռավորության վրա, ՆԳՆ փրկարար ծառայության ջրասուզակը հայտնաբերել է հունիսի 15-ից որոնվող 2013 թվականի ծնված Նարինե Մարտիրոսյանի մարմինը։
Որոնողական աշխատանքներին ներգրավվել էին փրկարարական և ոստիկանական ծառայողներ, կամավորներ, ջրասուզակներ, անօդաչու թռչող սարքեր, օգտագործվել են նաև նավակներ ու այլ տեխնիկական միջոցներ։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 15-ին՝ ժամը 17։05-ին, 112 ահազանգ էր ստացվել, որ 7 և 13 տարեկան երկու քույրեր Վանաձոր քաղաքի Նարեկացի փողոցի հասցեներից մեկից դուրս էին եկել և չէին հասել նախատեսված վայր։

Today at around 14:25, an underwater rescue diver discovered the body of Narine Martirosyan, born in 2013, who had been sought since June 15, in the Pambak river, about 550 meters from the alleged scene of the incident.
Rescue and police officers, volunteers, underwater divers, drones, boats, and other technical means were engaged in the search.
On June 15, the 112 emergency hotline of Armenia had received a call that two sisters, aged 7 and 13, had left from an address in Vanadzor, but had not reached the intended destination.
The body of Nare Martirosyan, born in 2018, was found on June 17 in the Pambak River.
Vanadzor residents had said that while crossing a pipe across the aforesaid river, the younger sister had fallen into the Pambak river, and her older sister had tried to catch her, but she also had fallen into the water.