Իրավապահները մեր տուն են եկել առավոտյան ժամը 8–ին, դուռը կինս է բացել. Բավականին մեծ քննչական խմբով էին, շենքն էլ էին շրջափակել պարկինգով, բայց դիմակավորված չէին։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 23–ի, լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը՝ մանրամասներ ներկայացնելով այսօր վաղ առավոտյան իր տան խուզարկությունից։
«ԴԱՀԿ–ն նախընտրական շրջանում ամբողջությամբ ապօրինի պահանջ է ինձ ներկայացրել՝ ապօրինի գույքի շրջանակներում, մենք պարզաբանում ենք պահանջել։ Նախ ի սկզբանե այդ գործն է ապօրինի հարուցված, որովհետև ես մեր երկրում հայտարարագրվող բարձր պաշտոն չեմ զբաղեցրել 2018 թվականից առաջ։ Երկրորդը, որ պատկերացնեք, 2018 թվականից սկսած ասում են, որ ես աշխատել եմ Ազգային ժողովում պատգամավորի օգնական, ընդ որում մի հատվածն էլ հասարակական սկզբունքով, օգտագործել եմ իմ դիրքը, ապօրինի հարստացել եմ, ու 2018 թվականից սկսած ինձ, ընտանիքիս, հարազատներիս, ինչ ունեն, չունեն, կալանքի տակ են վերցրել։
Որպեսզի ավելին պատկերացնեք, այն պահանջը, որ ինձ ներկայացրել են, դրանից 10 անգամ ավել գույք արդեն կալանքի տակ են վերցրել։ Հիմա էլ եկել, ասում են՝ կանխիկ գումար ունես, դա էլ պիտի վերցնենք։ Օրինակ, իմ բնակարանի, կարծեմ 9% են ապօրինի ճանաչել, այսինքն մնացած հիմնավոր է եղել։ Այսինք բալկոնս ապօրինի է հիմա, կամ պարկինգի 11%–ը։ Հիմա էլ եկել են, ասում են՝ կանխիկ գումար ես հայտարարագրել, դա տուր։
Նախընտրական շրջանում են այս ամենն սկսել։ Մենք չենք հրաժարվել, բայց ասել ենք՝ բացատրեք ինչի, մեր իրավունքներն ենք փորձել պաշտպանել։ Գործը գտնվում է վարչական դատարանում բողոքարկման տակ, իրենք այսպես շատ արագ շըփ-թըփ գործ են հարուցում, եկել են խուզարկության»,– հայտարարեց Սաղաթելյանը։
Նա նկատեց, որ իշխանությունները ոչինչ չգտնելով, գնացել, հասել են 91 թիվ, կոլխոզների ժամանակ իր պապի ձեռք բերած կովերից են սկսել»,–ասաց նա։

Правоохранители пришли к нам домой в 8 утра, дверь открыла моя жена. Они были с довольно большой следственной группой, окружили здание, в том числе парковку, но эти люди не были в масках. Об этом заявил в беседе с журналистами 23 июня депутат от блока «Армения» Ишхан Сагателян, представляя подробности обыска в его доме ранним утром.
«СПИСА Армении в предвыборный период предъявила мне полностью незаконное требование - в рамках незаконного имущества, мы потребовали разъяснений.
Во-первых, изначально это дело возбуждено незаконно, поскольку до 2018 года я не занимал в нашей стране высокую должность, подлежащую декларированию.
Во-вторых, с 2018 года они говорят, что я работал в Национальном Собрании помощником депутата, причем часть времени на общественных началах, использовал свое положение, незаконно обогатился, и, начиная с 2018 года, наложили арест на все, что есть и чего нет у меня, у моей семьи, у моих родственников.
А сейчас пришли и говорят: у тебя есть наличные деньги, это тоже надо забрать. Например, в моей квартире, кажется, 9% признали незаконным, то есть остальное было обоснованным. Сейчас мой балкон или 11% парковки незаконные. А теперь пришли и говорят: ты задекларировал наличные деньги, отдай их.
Все это начали в предвыборный период. Мы не отказывались, но сказали: объясните, почему? Мы пытались защитить свои права. Дело находится на стадии обжалования в Административном суде, а они вот так очень быстро, тяп-ляп, возбуждают дело и приходят с обыском», - заявил Сагателян.
По словам депутата, власти, ничего не найдя, дошли аж до 91-го года и начали с коров, приобретенных его дедом еще во времена колхозов.