Անցած տարվա ընթացքում Կանադա-Եվրասիական առևտրային պալատը ձևավորվել է որպես կարևոր հարթակ Հայաստանի, Կանադայի և Եվրասիայի միջև գործարար համագործակցության համար՝ միավորելով բազմաթիվ ընկերություններ և մասնագետներ ներդրումների, առևտրի, կրթության և նորարարությունների ոլորտում։ Դրա մասին կազմակերպության տարեդարձին նվիրված ամփոփիչ միջոցառման ժամանակ հայտարարել է Կանադա-Եվրասիական առևտրային պալատի (CECTE) գլխավոր քարտուղար Արշակ Խուդավերդյանը։
Ամփոփելով գործունեության առաջին տարին՝ գլխավոր քարտուղարը թվերով ներկայացրել է կառույցի աշխատանքի առանցքային արդյունքները։ Այսօրվա դրությամբ պալատին միացել են ավելի քան 40 կազմակերպություններ, իրավաբանական և ֆիզիկական անձինք, որոնք ներկայացնում են տնտեսության ավելի քան 10 տարբեր ոլորտներ, իսկ պալատի ռազմավարական գործընկերներն են դարձել ավելի քան 15 խոշոր ընկերություններ։ Հաշվետու ժամանակահատվածում անցկացվել է 5 խոշոր պրոֆիլային միջոցառում, վեբինարների շարք և ավելի քան 20 ուղիղ գործարար հանդիպում պետական և մասնավոր հատվածների ներկայացուցիչների միջև։
Արշակ Խուդավերդյանը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպության առանցքային գործընկերներին՝ առանձնացնելով Կանադա-Եվրասիական բիզնես դաշինքը՝ հանձին տիկին Դոմբրովսկայայի, և Հայաստանում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրներին, որի ղեկավարությամբ կանադական դիվանագիտական առաքելությունն առաջին իսկ օրերից համակողմանի աջակցություն է ցուցաբերել պալատի նախագծերին։ Գործարար օրակարգի ձևավորմանն ակտիվորեն մասնակցել են նաև Հայաստանի ԱԳՆ-ն, առևտրային հանձնակատարի գրասենյակը, Օնտարիոյի և Տորոնտոյի հայկական բիզնես ասոցիացիաները, կանադական համայնքը և Կանադայի Հայ դատի հանձնախումբը։
Պալատի ինստիտուցիոնալ աջակցությունը տարվա ընթացքում տնտեսության մի քանի առանցքային սեկտորներ է ընդգրկել
Հանքարդյունաբերության ոլորտում արդյունավետ համագործակցություն է հաստատվել Հայաստանի հանքագործների և մետաղագործների ասոցիացիայի, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի և «Ռուսալ-Արմենիա» ընկերության հետ, որոնց ներկայացուցիչները պալատի աջակցությամբ մասնակցել են կանադական պրոֆիլային ֆորումներին։ Կրթության ոլորտում համատեղ նախագծեր են մեկնարկել Երևանի պետական բժշկական համալսարանի, Բրիտանական Կոլումբիայի համալսարանի և Օտտավայի համալսարանի միջև, իսկ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանը սկսել է փոխգործակցություն Բրոկ համալսարանի հետ՝ գինեգործության բնագավառում։ Բացի դրանից, պալատն աջակցություն է ցուցաբերել Discovery Academy և Alexander Academy կառույցներին՝ հայաստանյան շուկա մուտք գործելու և տեղի ուսանողների համար կանադական կրթության հնարավորությունները ներկայացնելու հարցում։
«Տարվա աննախադեպ ձեռքբերումներից մեկը դարձավ կանադական SLV International դիստրիբյուտորի և SAS Group-ի միջև համագործակցությունը, որի արդյունքում հայաստանյան շուկա առաջին անգամ ներմուծվեց ավելի քան 50 անուն կանադական ապրանք և ըմպելիք»,- նշել է Արշակ Խուդավերդյանը։
Տարվա մյուս կարևոր արդյունքների թվում գլխավոր քարտուղարը հիշատակել է ArmGet ՏՏ ընկերության մասնակցությունը Վանկուվերի տեխնոլոգիական ֆորումին և հայ-կանադական Maple Leaf բժշկական կենտրոնի համագործակցության մեկնարկը կանադական հանրահայտ Sunnybrook կլինիկայի հետ։
Խոսելով հաջորդ տարվա ծրագրի մասին՝ Արշակ Խուդավերդյանը որպես առաջնահերթ ուղղություններ մատնանշել է զբոսաշրջության և գյուղատնտեսության զարգացումը։ Ներկայում պալատն ակտիվ բանակցություններ է վարում Ալբերտա նահանգի ներդրումային գործակալության՝ Alberta Invest-ի հետ՝ կանադական կապիտալ ներգրավելու և առևտրային առաքելություններ կազմակերպելու համար։ Մշակվում է նաև փոխգործակցությունը Օնտարիոյի առևտրային պալատի հետ, իսկ հաջորդ տարի CECTE-ն նախատեսում է մասնակցել Միջազգային առևտրային պալատների համաշխարհային ֆորումին՝ պահպանելով հիմնական շեշտադրումը Հայաստանում և տարածաշրջանում կանադական տեխնոլոգիաների ու ապրանքների առաջմղման վրա։

За прошедший год Канадо-Евразийская торговая палата сформировалась как важная платформа для делового сотрудничества между Арменией, Канадой и Евразией, объединив многочисленные компании и специалистов в сфере инвестиций, торговли, образования и инноваций. Об этом на итоговом мероприятии, приуроченном к годовщине организации, заявил генеральный секретарь Канадо-Евразийской торговой палаты (CECTE) Аршак Худавердян.
Подводя итоги первого года деятельности, генеральный секретарь представил ключевые результаты работы структуры в цифрах. На сегодняшний день к палате присоединились более 40 организаций, юридических и физических лиц, представляющих свыше 10 различных отраслей экономики, а стратегическими партнерами палаты стали более 15 крупных компаний. За отчетный период было проведено 5 крупных профильных мероприятий, серия вебинаров и более 20 прямых бизнес-встреч между представителями государственного и частного секторов.
Аршак Худавердян выразил особую благодарность ключевым партнерам организации, выделив Канадо-Евразийский бизнес-альянс в лице госпожи Домбровской и Чрезвычайного и Полномочного посла Канады в Армении Эндрю Тернера, под чьим руководством канадская дипмиссия с первых дней оказывала всестороннюю поддержку проектам палаты. В формировании деловой повестки также активно участвовали Министерство иностранных дел Армении, офис торгового комиссара, армянские бизнес-ассоциации Онтарио и Торонто, канадская община и Армянский национальный комитет Канады.
Институциональная поддержка палаты за год охватила несколько ключевых секторов экономики. В горнодобывающей промышленности было установлено эффективное сотрудничество с Ассоциацией горняков и металлургов Армении, Зангезурским медно-молибденовым комбинатом и компанией «Русал-Армения», представители которых при содействии палаты приняли участие в профильных канадских форумах. В сфере образования запущены совместные проекты между Ереванским государственным медицинским университетом, Университетом Британской Колумбии и Университетом Оттавы, а Национальный аграрный университет Армении начал взаимодействие с Университетом Брок в области виноделия. Кроме того, палата оказала содействие структурам Discovery Academy и Alexander Academy в выходе на армянский рынок и презентации возможностей канадского образования для местных студентов.
«Одним из беспрецедентных достижений года стало сотрудничество между канадским дистрибьютором SLV International и SAS Group, в результате которого на армянский рынок было впервые импортировано более 50 наименований канадских товаров и напитков», – отметил Аршак Худавердян.
В числе других важных итогов года генеральный секретарь упомянул участие IT-компании ArmGet в технологическом форуме в Ванкувере и старт сотрудничества армяно-канадского медицинского центра Maple Leaf с известной канадской клиникой Sunnybrook.
Говоря о планах на следующий год, Аршак Худавердян обозначил в качестве приоритетных направлений развитие туризма и сельского хозяйства. В настоящее время палата ведет активные переговоры с Alberta Invest – инвестиционным агентством провинции Альберта — для привлечения канадского капитала и организации торговых миссий. Также прорабатывается взаимодействие с Торговой палатой Онтарио, а в следующем году CECTE планирует принять участие во Всемирном форуме международных торговых палат, сохраняя ключевой фокус на продвижении канадских технологий и товаров в Армении и регионе.