Գերմանիան ծրագրում է աստիճանաբար կենսաթոշակային տարիքը բարձրացնել մինչև մոտ 70 տարեկան՝ մինչև 2090-ականների սկիզբը։ Դա նախատեսվում է փորձագիտական հանձնաժողովի հանձնարարականների շրջանակում, որոնց աջակցում է կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը՝ իբրև բնակչության ծերացման ֆոնին կենսաթոշակային համակարգի երկարաժամկետ կայունությանն ուղղված միջոցառում, գրում է The Guardian-ը։
Երեքշաբթի ներկայացնելով եզրակացությունները՝ կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխումների մշակման համար ստեղծված հանձնաժողովը հայտարարել է, որ կենսաթոշակային տարիքը պետք է կապվի կյանքի տևողության աճի հետ, իսկ կենսաթոշակի անցնելու վաղաժամկետ հնարավորությունը պետք է չեղարկվի։
Մերցը, մեկնաբանելով առաջարկները, հայտարարել է․ «Ոչ մի քաղաքացի կարիք չունի անհանգստանալու»՝ ընդգծելով, որ այդ միջոցառումները պետք է կանխեն կենսաթոշակային համակարգի փլուզումը և ամրապնդեն սերունդների միջև հասարակական պայմանագիրը։ Ըստ նրա՝ դրանք երիտասարդներին «լավատեսության հիմք» կտան և «կթեթևացնեն նրանց ուսերին եղած հսկայական բեռը»։
Հանձնաժողովը, որը հունվարից աշխատում էր 33 կետից բաղկացած ծրագրի շուրջ, առաջարկել է նաև աշխատողների և գործատուների պարտադիր կենսաթոշակային վճարներն ուղղել ֆոնդային շուկայում ներդրումներին՝ ապագա սերունդների միջոցները մեծացնելու և պաշտպանելու համար։ Բացի դրանից, այն հանձնարարել է ընդլայնել պարտադիր կենսաթոշակային վճարների համակարգը՝ դրանում ներառելով նաև պետական ծառայողներին և ինքնազբաղվածներին։
Ըստ գործող կանոնների՝ Գերմանիայում կենսաթոշակային տարիքը նրանց համար, որոնք թոշակի կանցնեն 2030-ականների սկզբին, կազմում է 67 տարեկան։ Փորձագետներն առաջարկել են այն աստիճանաբար բարձրացնել կյանքի տևողության աճին համապատասխան՝ մինչև մոտ 70 տարեկան՝ 2090-ականների սկզբին։
Իշխանությունները բարեփոխումների անհրաժեշտությունը բացատրում են բնակչության արագ ծերացմամբ․ ավելի ու ավելի քիչ աշխատողներ են ֆինանսավորում ավելի ու ավելի մեծ թվով կենսաթոշակառուների թոշակները, որոնք ապրում են ավելի երկար։ Կառավարությունն ակնկալում է բարեփոխումներն ընդունել մինչև խորհրդարանական ամառային արձակուրդը, սակայն դրանք դեռ պետք է քննարկի և հաստատի խորհրդարանը։ Մերցն ընդգծել է արագ ներդրման անհրաժեշտությունը՝ հայտարարելով․ «Ձախողումը տարբերակ չէ»։
Քննադատները, ներառյալ արհմիությունների և կոալիցիայի ձախ թևի ներկայացուցիչները, մտահոգություն են հայտնում 45 տարվա ստաժից հետո առանց վճարների նվազեցման վաղաժամկետ թոշակի անցնելու իրավունքը չեղարկելու առաջարկի վերաբերյալ՝ նշելով, որ դա կարող է հարվածել ֆիզիկապես ծանր և ցածր վարձատրվող մասնագիտությունների աշխատողներին։
Մերցն իր հերթին հայտարարել է, որ կառավարությունը չպետք է «խրվի մանրուքների մեջ»՝ ընդգծելով, որ բարեփոխումները համալիր փաթեթ են, որը պետք է դիտարկվի ամբողջությամբ։

Германия планирует постепенно повысить пенсионный возраст примерно до 70 лет к началу 2090-х годов в рамках рекомендаций экспертной комиссии, поддержанных канцлером Фридрихом Мерцем, как меру для долгосрочной устойчивости пенсионной системы на фоне старения населения, сообщает The Guardian.
Представляя выводы во вторник, комиссия, созданная для разработки реформ пенсионной системы, заявила, что пенсионный возраст должен быть привязан к росту продолжительности жизни, а возможность досрочного выхода на пенсию следует отменить.
Мерц, комментируя предложения, заявил: «Ни одному гражданину не нужно беспокоиться», подчеркнув, что меры должны предотвратить крах пенсионной системы и укрепить общественный договор между поколениями. По его словам, они дадут молодым людям «причину для оптимизма» и «снимут с их плеч огромную нагрузку».
Комиссия, которая работала над планом из 33 пунктов с января, также предложила направлять обязательные пенсионные взносы работников и работодателей на инвестиции в фондовый рынок для увеличения и защиты средств будущих поколений. Кроме того, она рекомендовала расширить систему обязательных пенсионных взносов, включив в неё государственных служащих и самозанятых.
Согласно текущим правилам, пенсионный возраст в Германии для тех, кто выйдет на пенсию в начале 2030-х годов, составляет 67 лет. Эксперты предложили постепенно повышать его в соответствии с ростом продолжительности жизни — до примерно 70 лет к началу 2090-х годов.
Власти объясняют необходимость реформ быстрым старением населения: всё меньше работников финансируют пенсии всё большего числа пенсионеров, которые живут дольше.
Правительство рассчитывает принять реформы до летнего парламентского перерыва, однако они ещё должны быть рассмотрены и утверждены парламентом. Мерц подчеркнул необходимость быстрого внедрения, заявив: «Провал — не вариант».
Критики, включая представителей профсоюзов и левого крыла коалиции, выражают обеспокоенность предложением отменить право на досрочную пенсию после 45 лет стажа без снижения выплат, указывая, что это может ударить по работникам физически тяжёлых и низкооплачиваемых профессий.
Мерц, в свою очередь, заявил, что правительство не должно «застревать в деталях», подчеркнув, что реформы являются комплексным пакетом, который должен рассматриваться целиком.