ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության (Մինֆին) ղեկավար Սքոթ Բեսենթը Առևտրի նախարար Հովարդ Լաթնիկի երեսին նրան «ապուշ» է անվանել Ուկրաինայի հետ հազվագյուտ հանքանյութերի շուրջ գործարքի վերաբերյալ ծագած հակամարտության ֆոնին, հայտնում է The New York Times-ի երկու լրագրողների նոր գիրքը, պարզել է  The Hill-ը։
Տեղեկությունը հնչեցրել է MS NOW-ի The Last Word ծրագրի հաղորդավար Լոուրենս Օ'Դոնելը՝ ընթերցելով լրագրողներ Մեգի Հաբերմանի և Ջոնաթան Սուոնի «Regime Change: Inside the Imperial Presidency of Donald Trump» գրքից հատվածներ։ Հեղինակները նույնպես եղել են հաղորդման հյուրերը և մեկնաբանել երեքշաբթի հրապարակված գրքում շարադրված դրվագները։
Ըստ գրքի՝ Բեսենթի և Լաթնիկի միջև ընդհարումն առաջացել է կրիտիկական նշանակություն ունեցող հանքանյութերի վերաբերյալ ուկրաինական գործարքի շուրջ։ Լաթնիկը, ինչպես պնդում են հեղինակները, Բեսենթին մեղադրել է բանակցությունները «տապալելու» մեջ։ Ի պատասխան՝ Բեսենթը Լաթնիկի առաջարկած տարբերակն անվանել է «հիմար գործարք» և հայտարարել, որ Առևտրի նախարարն «ապուշ» է։
Հեղինակների տվյալներով՝ Բեսենթը ավելի վաղ ևս կտրուկ ընդհարվել  է վարչակազմի այլ ներկայացուցիչների հետ։ Նրանց թվում են Ազգային հետախուզության տնօրենի պաշտոնակատար Բիլ Փուլտեն և Կառավարության արդյունավետության դեպարտամենտի (DOGE) նախկին ղեկավար, միլիարդատեր Իլոն Մասկը։
Ավելի վաղ այս ամսում, Սենատում անցկացված լսումների ժամանակ, Բեսենթը հայտարարել էր, որ մի անգամ Փուլտեին ասել է, թե «պատրաստվում է նրան շանսատակ անել»: Այս հայտարարությունը նա հստակեցրել է ի պատասխան սենատոր Թոմ Թիլիսի (հանրապետական Հյուսիսային Կարոլինայից) հարցին՝ հաստատելով, որ ասել է հենց այդպես, այլ ոչ թե «ապտակելու» մասին, ինչպես հաղորդվում էր նախկինում։

Глава Минфина США Скотт Бессент назвал министра торговли Говарда Латника «идиотом» в лицо на фоне конфликта вокруг сделки по редким минералам с Украиной, сообщает новая книга двух журналистов The New York Times, выяснил The Hill.
Информацию озвучил ведущий программы MS NOW «The Last Word» Лоуренс О’Доннелл, зачитав фрагменты книги «Regime Change: Inside the Imperial Presidency of Donald Trump» журналистов Мэгги Хаберман и Джонатана Суона. Авторы также стали гостями программы и прокомментировали изложенные в книге эпизоды, опубликованной во вторник.
Согласно книге, конфликт между Бессентом и Латником возник вокруг украинской сделки по критически важным минералам. Латник, как утверждается, обвинил Бессента в том, что тот «провалил» переговоры. В ответ Бессент назвал предложенный Латником вариант «дерьмовой сделкой» и заявил, что министр торговли «идиот».
По данным авторов, Бессент уже ранее вступал в резкие конфликты с другими представителями администрации. Среди них — исполняющий обязанности директора национальной разведки Билл Пулте и бывший глава департамента эффективности правительства (DOGE), миллиардер Илон Маск.
Ранее в этом месяце Бессент также заявил во время слушаний в Сенате, что однажды сказал Пулте, будто «собирался выбить из него дерьмо». Это заявление он уточнил в ответ на вопрос сенатора Тома Тиллиса (республиканец от Северной Каролины), подтвердив, что сказал именно так, а не о «пощёчине», как сообщалось ранее.