Ադրբեջանի իշխանությունները զգուշացնում էին ինձ, որ հետևանքներ կլինեն, և պահանջում էին չեղարկել ուղևորությունը։ Բայց ես միևնույն է գնացի, որովհետև աշխարհը պետք է տեսներ հայ ժողովրդին, նրա համայնքները, եկեղեցիները և իր հողի հետ նրա խոր կապը։ Այսօր սիրտս կտոր-կտոր է լինում այն մտքից, որ Արցախը ավերված է, իսկ նրա բնակչությունը վերածվել է փախստականների։ Այս մասին Կապիտոլիումի բլուրում անցկացված մամուլի ասուլիսում, որը նվիրված էր հայերի ապօրինի գերության հազարերորդ օրվան, հայտարարել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ջուդի Չուն։
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղից վերադառնալուց հետո պաշտոնական Բաքուն իրեն ներառել է սև ցուցակում և արգելել մուտքը Ադրբեջան։ «Ես կրում եմ այդ արգելքը որպես պատիվ։ Եթե մարդու իրավունքների պաշտպանությունը նշանակում է, որ Ադրբեջանում ինձ այլևս չեն ողջունում, ապա դա միայն ամրապնդում է իմ վճռականությունը՝ շարունակելու պայքարը հանուն արդարության հայ ժողովրդի համար», - ընդգծել է Ջուդի Չուն։
Կոնգրեսականը հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց պահման հազարերորդ օրը անվանել է սրտակեղեքիչ հանգրվան։ Նա հիշեցրել է, որ 2023 թվականի էթնիկ զտման հետևանքով ավելի քան 100 հազար հայեր ստիպված էին լքել իրենց պատմական հայրենիքը, իսկ ադրբեջանական գերության մեջ մինչ օրս մնում են մարդիկ, որոնց ենթարկում են դաժան վերաբերմունքի, խոշտանգումների և զրկում տարրական մարդկային ու իրավական իրավունքներից։
Ջուդի Չուն խորին երախտագիտություն է հայտնել իր գործընկեր Բրեդ Շերմանին՝ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում երկկուսակցական ուղղման առաջմղման գործում ցուցաբերած առաջնորդության համար, որը Բաքվից պահանջում է անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին և քաղաքական բանտարկյալներին։ Նրա խոսքով՝ այդ մարդիկ արժանի են արդարության, պատշաճ իրավական գործընթացի և իրենց ընտանիքների մոտ տուն վերադառնալու, և համաշխարհային հանրությունը իրավունք չունի աչք փակել դրա վրա։
«Այսօր, նշելով այս 1000 օրը, մենք հստակ ազդանշան ենք հղում. այս գերիները մոռացված չեն, նրանց ընտանիքները մոռացված չեն, և Արցախի ժողովուրդը մոռացված չէ։ Մենք չենք դադարի բարձրաձայնել, քանի դեռ յուրաքանչյուր գերի չի ազատ արձակվել, և քանի դեռ հայ ժողովուրդը չի կարող ապրել խաղաղության, անվտանգության և արժանապատվության մեջ», - եզրափակել է կոնգրեսականը։

Azerbaijani authorities warned me that there would be consequences and demanded that I cancel the trip. But I went anyway because the world needed to see the Armenian people, their communities, their churches, and their deep connection to their homeland. Today, my heart breaks to think of Artsakh being destroyed and its population turned into refugees. U.S. Congresswoman Judy Chu made this statement at a press conference on Capitol Hill marking the 1,000th day of the unlawful captivity of Armenians.
She noted that following her return from Nagorno-Karabakh, official Baku blacklisted her and banned her from entering Azerbaijan. "I wear this band as a badge of honor. If standing up for human rights means I am no longer welcome in Azerbaijan, then that only strengthens my determination to keep fighting for justice for the Armenian people," Judy Chu emphasized.
The Congresswoman called the 1,000th day of detention of Armenian prisoners of war and civilians a heartbreaking milestone. She reminded the audience that as a result of the 2023 ethnic cleansing, more than 100,000 Armenians were forced to leave their ancestral homeland, and prisoners remain in Azerbaijani custody to this day, where they are subjected to abuse, torture, and denied basic human and legal rights.
Judy Chu expressed deep gratitude to her colleague Brad Sherman for his leadership in securing a bipartisan amendment in the House Foreign Affairs Committee, declaring it the sense of Congress that Baku should immediately and unconditionally release all Armenian prisoners of war and political prisoners. She stated that these individuals deserve justice, due process, and the right to come home to their families, and that the world community has no right to look away.
"Today, as we mark these 1,000 days, we send a clear message: these prisoners have not been forgotten, their families have not been forgotten, and the people of Artsakh have not been forgotten. We will not stop speaking out until every prisoner is released and the Armenian people can live in peace, security, and dignity," the Congresswoman concluded.