Այն, որ Հայաստանի եվրոպական ինտեգրումը փուչիկ է, անառարկելի և ակնհայտ փաստ է: Միամիտ ընթերցողի մոտ կարող է հարց առաջանալ՝ ինչո՞ւ է այդ դեպքում Փաշինյանը դարձել այդ «հեքիաթի» հիմնական ջատագովը: Այս մասին Facebook–ի իր էջում գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Նիկոլի «արևմտամետության» հիմքում 3 հիմնական պատճառ կա՝
1.Նրա իրական քաղաքականությունն ամբողջությամբ համընկնում է պանթուրքական նախագծի հետ, որի թիկունքում ոչ միայն Թուրքիան է, այլև Մեծ Բրիտանիան: Այս երկու դերակատարները ԵՄ անդամ չեն, իսկ հայ հասարակությանը ճշմարտությունն ասել Փաշինյանը չի կարող: Ուստի ստեղծելով Եվրոպայի գեոպոլիտիկ միրաժը՝ նա ծխածածկում է իրականությունը:
2.«Եվրաինտեգրումը» քաղցր հեքիաթ է, որ թեժ նախընտրական փուլում հնարավոր էր հեշտությամբ վաճառել հայ ընտրողներին: Թեպետ երկար տարիներ այդ մոտեցման հիմնական դերակատարը ՔՊ-ն չէ, այլ նրա սատելիտները. Փաշինյանը գրագողական «перехват» արեց թեման իր դաշնակիցներից, որովհետև նրա կողմից սինթեզված «խաղաղություն» բլիթը լավ չէր վաճառվում: Սրանով է նաև բացատրվում այն հանգամանքը, որ նիկոլական ոչ մի սատելիտ, որ ԵՄ ինտեգրման ջատագովներ էին, խորհրդարան չմտավ:
3.Սեփական վերարտադրությունն ամեն գնով, այդ թվում՝ խիստ հակաժողովրդավարական և բռնի միջոցներով ապահովելու համար Փաշինյանը նախապես ամրացրեց իր թիկունքն Արևմուտքում՝ «свой парень» ներկայանալով և կանխավ փակելով «եվրոպական արժեքների» պահապան ինքնահռչակված կառույցների աչքերը, ականջներն ու բերանը: Դրան նպաստեց նաև հիմնական ընդդիմադիր ուժերին որպես «ռուսամետներ» ներկայացնելու՝ մինչ օրս շարունակվող օպերացիան:
Ի՞նչ պետք է արվեր իրականում, եթե Հայաստանն իրոք եվրոպական հեռանկար ունենար: Թվարկեմ ընդամենը մի քանի քայլ:
Լայնածավալ և իրական աուդիտի ենթարկել Հայաստան-ԵՄ ՀԸԳՀ-ի՝ CEPA-ի իմպլեմենտացիան, հրապարակել այդ զեկույցը, պաշտոնանկ անել այն ոլորտային պաշտոնյաներին, որոնք 75%-ից ցածր կատարողական են ապահովել:
Երկրում ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին և դադարեցնել քաղաքական հիմքով առկա հետապնդումները:
Պաշտոնական Բրյուսելից իրավական կշիռ ունեցող փաստաթուղթ, օրինակ՝ Official Opinion of European Union կամ ավելի բարձր, որով ՀՀ ԱԺ-ի կողմից ընդունված դատարկ օրենքը ողջունելու փոխարեն՝ հստակ ամրագրվի ԵՄ չափանիշներին համապատասխանելու դեպքում Հայաստանի անդամակցության իրատեսականությունը:
Նախապես հայտարարել, թե ԵՄ անդամության համար պարտադիր Կոպենհագենյան չափորոշիչներից նախավերջինի՝ առանձին անդամ պետությունների կողմից դրված պայմաններից (օրինակ՝ Բուլղարիայի կողմից ներկայիս պայման-խոչընդոտը Հյուսիսային Մակեդոնիային) որոնք են սպասելու, իսկ ավելի ճիշտ՝ սպառնալու Հայաստանին:
Այդ չափանիշներից վերջինը՝ ԵՄ-ի կողմից առանձին ձևակերպված պարտադիր պայմանը, Հայաստանի համար ինչպիսի՞ն է լինելու: Օրինակ՝ կարո՞ղ է դա ռուսական ռազմաբազայի հեռացումն է Հայաստանից:
Կառավարության կողմից նոր կառուցվածքում Եվրոպական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարության ստեղծումը:
Պաշտոնական Բրյուսելի կողմից Հայաստանի բարեփոխումների աջակցության համար նախատեսված միլիարդանոց գործիքի ստեղծումը՝ Մոլդովայի Growth and Resilience Facility-ի օրինակով:
Անշուշտ, այս ցանկը սպառիչ չէ և կարող է ընդլայնվել: Անկասկած, այս ամենը քաղաքական զուգակցման կարիք ունի, օրինակ՝ համապատասխան հարցով հանրաքվեի անցկացում, ԵՄ անդամության համար պաշտոնական դիմում, ԵՄ թեկնածու-անդամի կարգավիճակի շնորհում: Էլ չասեմ, որ վերջին խայտառակ խորհրդարանական ընտրությունները և դրանց ավերիչ ազդեցությունը փաշինյանական լեգիտիմության վրա, ինչպես նաև հետընտրական հնարավոր որոշումներն իրենց ազդեցությունը կունենան ներկայացված ցանկի վրա:
Ու այսքանով հանդերձ՝ պաշտոնական Բրյուսելը կամ Երևանը կդիմե՞ն իմ թվարկած միջոցներին գոնե լրջության պատրանք ստեղծելու համար «եվրաինտեգրման» նարատիվի համար: Վստահ եմ՝ Ո՛Չ:

Европейская интеграция Армении - пузырь, это является бесспорным и очевидным фактом. У наивного читателя может возникнуть вопрос: почему же тогда Пашинян стал главным сторонником этой «сказки»? Об этом написал на своей странице в Facebook заместитель председателя РПА Армен Ашотян.
«В основе «западничества» Никола лежат 3 основные причины:
1.Его реальная политика полностью совпадает с пантюркистским проектом, за которым стоит не только Турция, но и Великобритания. Эти два актора не являются членами ЕС, а сказать армянскому обществу правду Пашинян не может. Поэтому, создавая геополитический мираж Европы, он дымовой завесой прикрывает реальность.
2.«Евроинтеграция» - сладкая сказка, которую в горячей предвыборной фазе можно было легко продать армянским избирателям. Хотя в течение долгих лет главным действующим лицом этого подхода был не «Гражданский договор», а его сателлиты, Пашинян осуществил писательский «перехват» темы у своих союзников, потому что синтезированный им «бублик мира» продавался плохо. Этим также объясняется то обстоятельство, что ни один николовский сателлит, выступавший за интеграцию в ЕС, не прошел в парламент.
3.Чтобы любой ценой обеспечить собственное воспроизводство, в том числе жестко антидемократическими и насильственными средствами, Пашинян заранее укрепил свой тыл на Западе, представившись «своим парнем» и заранее закрыв глаза, уши и рот самопровозглашенным структурам - хранителям «европейских ценностей». Этому также способствовала продолжающаяся до сих пор операция по представлению основных оппозиционных сил как «пророссийских».
Что нужно было сделать на самом деле, если бы у Армении действительно была европейская перспектива? Перечислю лишь несколько шагов.
Подвергнуть масштабному и реальному аудиту имплементацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС - CEPA, опубликовать этот отчет, отправить в отставку тех отраслевых чиновников, которые обеспечили исполняемость ниже 75%.
Освободить в стране всех политзаключенных и прекратить имеющиеся преследования по политическим мотивам.
Получить от официального Брюсселя документ, имеющий правовой вес, например Official Opinion of European Union или выше, в котором вместо приветствия пустого закона, принятого НС Армении, была бы четко зафиксирована реалистичность членства Армении при соответствии критериям ЕС.
Заранее объявить, какие именно условия со стороны отдельных государств-членов, относящиеся к предпоследнему из обязательных для членства в ЕС Копенгагенских критериев (например, нынешнее условие-препятствие, выдвинутое Болгарией Северной Македонии), будут ждать, а точнее угрожать Армении.
Каким будет для Армении последний из этих критериев -обязательное условие, отдельно сформулированное ЕС? Например, может ли это быть вывод российской военной базы из Армении?
Создание правительством в новой структуре Министерства европейской интеграции и реформ.
Создание со стороны официального Брюсселя многомиллиардного инструмента, предназначенного для поддержки реформ в Армении, по примеру молдавского Growth and Resilience Facility.
Разумеется, этот список не является исчерпывающим и может быть расширен. Несомненно, все это нуждается и в политическом сопровождении, например проведении референдума по соответствующему вопросу, официальной подаче заявки на членство в ЕС, предоставлении Армении статуса страны-кандидата в ЕС. Не говоря уже о том, что последние позорные парламентские выборы и их разрушительное влияние на пашиняновскую легитимность, а также возможные поствыборные решения окажут свое влияние на представленный список.
И при всем этом - обратятся ли официальный Брюссель или Ереван к перечисленным мной мерам хотя бы для создания видимости серьезности нарратива «евроинтеграции»? Уверен - НЕТ».