Հայաստանում ամպրոպը, կարկուտն ու զով եղանակը կպահպանվեն մինչև հունիսի 27-ը։ Այս մասին հունիսի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի» տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
«Այսօրվանից մինչև հունիսի 27-ը ներառյալ Հայաստանը գտնվելու է Սև ծովից թափանցած ցիկլոնի ազդեցության գոտում։ Այն հատկապես ակտիվ կլինի հունիսի 24-ին և 27-ին, իսկ հունիսի 25-ին և 26-ին դրա ազդեցությունը կտարածվի հիմնականում Հայաստանի հյուսիսային և արևելյան շրջանների վրա»,- պարզաբանել է Սուրենյանը։
Նա նշել է, որ հունիսի 24-ից 27-ը, հատկապես կեսօրից հետո, երեկոյան և գիշերային ժամերին, հանրապետության շրջանների մեծ մասում սպասվում են կարճատև անձրևներ և ամպրոպ, առանձին վայրերում հնարավոր է նաև կարկուտ։
Օդերևութաբանը նաև հայտնել է, որ սառը օդային հոսանքների ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ օդի ջերմաստիճանը նախորդ օրվա համեմատ կնվազի 4-5 աստիճանով։ Երկրի ամենատաք շրջաններում, այդ թվում՝ Սյունիքի և Տավուշի հովտային գոտիներում, Արարատյան դաշտում և Երևանում, ջերմաստիճանը չի գերազանցի 30 աստիճանը։
Գագիկ Սուրենյանի խոսքով՝ հունիսի 28-ից ցիկլոնը կթուլանա, տեղումները ժամանակավորապես կդադարեն, իսկ հունիսի 28-30-ը օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 2-4 աստիճանով։

Грозы, град и прохлада в Армении продлятся до 27 июня. Об этом на встрече с журналистами 24 июня сообщил заместитель директора «Армгидрометцентра» Гагик Суренян.
«Начиная с сегодняшнего дня и до 27 июня включительно Армения будет находиться в зоне воздействия циклона, пришедшего с Черного моря. Он будет особенно активен 24 и 27 июня. 25 и 26 июня его влияние распространится в основном на северные и восточные районы Армении», - пояснил Суренян.
Он отметил, что с 24 по 27 июня, особенно после полудня, вечером и ночью, в большинстве регионов страны ожидаются кратковременные грозовые дожди, местами возможен град.
Синоптик также сообщил, что холодные воздушные потоки приведут к понижению температуры воздуха на 4-5 градусов в сравнении с предыдущим днем. В наиболее жарких регионах страны, включая долины Сюникской и Тавушской областей, а также Араратскую долину и Ереван, температура не превысит 30 градусов.
По словам Гагика Суреняна, с 28 июня циклон ослабнет, осадки временно прекратятся, а температура воздуха 28-30 июня повысится на 2-4 градуса.