Իշխանության լեգիտիմության միակ աղբյուրը ժողովուրդն է։ Այս մասին հունիսի 25-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով 7 քաղաքական ուժերի հայցերով վաղը կայանալիք Սահմանադրական դատարանի նիստի վերաբերյալ հարցին։
«Մեկնաբանություններ չեն լինի, դա կորեկտ չէ։ Մեր դիրքորոշումը կներկայացվի ՍԴ-ում։ Ինչ վերաբերում է լեգիտիմությանը, ապա չպետք է մոռանալ, որ կա լեգիտիմության միայն մեկ աղբյուր, և դա ժողովուրդն է։ Նա է գնահատում՝ ընտրություն կատարել է, թե ոչ։ Անզեն աչքով էլ տեսանելի է, որ ժողովուրդն իր ընտրություն կատարել»,- հայտարարել է Փաշինյանը՝ հավելելով, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ներգրավված է որպես երրորդ կողմ։

Есть один источник легитимности власти, это народ. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на брифинге 25 июня, отвечая на вопрос о предстоящем завтра заседании КС по искам 7 сил.
«Комментариев не будет, это некорректно. Нашу позицию представят в КС. Что касается легитимности, то не надо забывать - есть один источник легитимности, это народ. Он оценивает, сделал ли выбор или нет. Невооруженным глазом видно, что народ сделал выбор», - заявил Пашинян, добавив, что «ГД» привлечен в качестве третьей стороны.
Комментируя атаку на бизнес лидера ППА, Пашинян заверил, что процессы начались задолго до выборов. При этом он напомнил, что во время предвыборной кампании дал слово народу. «Возможно несколько эмоционально и не очень литературным языком, но обещал и выполню», -заявил Пашинян, добавив, что процесс с канатной дорогой начался, еще когда Романос Петросян был губернатором, и с тех пор процессы не останавливались.