ԱՄՆ-ն որևէ պատրվակով չպետք է պաշտոնական շփումներ ունենա Թայվանի հետ, ներառյալ՝ դաշնային և տեղական իշխանությունների մակարդակով փոխգործակցությունը։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Գո Ծյակունը։
«Չինաստանը հետևողականորեն և վճռականորեն դեմ է արտահայտվում ԱՄՆ-ի և Չինաստանի Թայվան տարածաշրջանի միջև պաշտոնական շփումների ցանկացած ձևի։ Թայվանի հետ միայն ոչ պաշտոնական հարաբերություններ պահպանելը հստակ պարտավորություն է, որն ԱՄՆ-ն ստանձնել է Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին կոմյունիկեում»,- ասել է դիվանագետը։ Նա Վաշինգտոնին կոչ է արել հավատարիմ մնալ «մեկ Չինաստանի» սկզբունքին ու չին-ամերիկյան երեք համատեղ կոմյունիկեներին, ինչպես նաև կատարել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի խոստումները։ ԱԳՆ ներկայացուցչի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն չպետք է «սխալ ազդակներ հղի» Թայվանի անկախության օգտին հանդես եկող ուժերին։
Մեկնաբանելով Թայվանից արևելք չինական առափնյա պահպանության իրականացրած պարեկության վերաբերյալ ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և մի շարք այլ կողմերի հայտարարությունները՝ Գո Ծյակունը հայտարարել է, որ Չինաստանն այդ ջրային տարածքում ունի բացառիկ տնտեսական գոտի և մայրցամաքային շելֆ։ Արևմտյան երկրները ավելի վաղ հայտարարել էին, որ կղզու արևելյան ափերի մոտ ՉԺՀ-ի գործողությունները սպառնում են տարածաշրջանային կայունությանը և նավագնացության ազատությանը։
Դիվանագետի խոսքով՝ այդ շրջանում չինական գերատեսչությունների գործողությունները հանդիսանում են իրավազորության օրինական իրականացում, տարածաշրջանային կայունության և ծովային կարգուկանոնի պահպանում։ Նա դրանք անվանել է անդրսահմանային ծովային խնդիրներով մանիպուլյացիաներ անելու և ՉԺՀ ծովային իրավունքները խախտելու Ճապոնիայի ու Ֆիլիպինների փորձերին տրված անհրաժեշտ պատասխան։
1949 թվականին Չինաստանի քաղաքացիական պատերազմում պարտված Գոմինդանի ուժերը՝ Չան Կայշիի գլխավորությամբ, հաստատվել են Թայվանում, որն այդ ժամանակվանից ի վեր կառավարվել է սեփական վարչակազմի կողմից։ Թայբեյը մինչ օրս պահպանում է մինչկոմունիստական Չինաստանի Հանրապետության պետական ատրիբուտները։ Այդուհանդերձ, Պեկինի պաշտոնական թեզի համաձայն, որին աջակցում է նաև միջազգային հանրության մեծ մասը, կղզին հանդիսանում է ՉԺՀ շրջաններից մեկը։

США не должны ни под каким предлогом поддерживать официальные контакты с Тайванем, включая взаимодействие на уровне федеральных и местных властей. Об этом на брифинге заявил официальный представитель МИД КНР Го Цзякунь.
«Китай последовательно и решительно выступает против любых форм официальных контактов США с китайским регионом Тайвань. Поддерживать с Тайванем только неофициальные отношения - это четкое обязательство, которое США взяли на себя в коммюнике об установлении дипломатических отношений между Китаем и США», - сказал дипломат. Он призвал Вашингтон соблюдать принцип «одного Китая» и три китайско-американских совместных коммюнике, а также выполнять обещания американского президента Дональда Трампа. По словам представителя МИД, США не должны «посылать ошибочные сигналы» силам, выступающим за независимость Тайваня.
Комментируя заявления США, Великобритании, Франции и ряда других сторон по поводу патрулей китайской береговой охраны к востоку от Тайваня, Го Цзякунь заявил, что у Китая в этой акватории исключительная экономическая зона и континентальный шельф. Западные страны ранее заявили, что действия КНР у восточного побережья острова угрожают региональной стабильности и свободе судоходства.
По словам дипломата, действия китайских ведомств в этом районе представляют законное осуществление юрисдикции, поддержание региональной стабильности и морского порядка. Он назвал их необходимым ответом на попытки Японии и Филиппин манипулировать трансграничной морской проблематикой и нарушать морские права КНР.
Тайвань управляется собственной администрацией с 1949 года, когда на остров бежали остатки сил Гоминьдана во главе с Чан Кайши (1887-1975), потерпев поражение в гражданской войне в Китае. С тех пор Тайбэй сохраняет флаг и некоторые другие атрибуты прежней Китайской Республики, существовавшей на материке до прихода к власти коммунистов. Согласно официальной позиции Пекина, поддерживаемой большинством стран, включая Россию, Тайвань - это один из регионов КНР.