Հունիսի 7-ին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած ընտրությունները չեն եղել ո՛չ ազատ, ո՛չ էլ հավասար, քանի որ երկրում ձևավորվում է կուսակցապետություն, որտեղ իշխող կուսակցության գործունեությունը լիովին միաձուլվել է գործադիր իշխանության գործառույթներին։ Հունիսի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի պատգամավորության թեկնածուների համամասնական ցուցակի երկրորդ համարը զբաղեցնող փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Վարդևանյանը ներկայացրել է փաստերի և իրավական հիմնավորումների ընդարձակ ցանկը, որը դաշինքն արդեն ուղարկել է Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշումները։ Որպես քաղաքական մանիպուլյացիաների օրինակ՝ փաստաբանը մատնանշել է 2026 թվականի մարտ-ապրիլ ամիսներին՝ ընտրական գործընթացի մեկնարկից անմիջապես հետո, կենսաթոշակների հրատապ բարձրացումը։ Բացի այդ, նա շեշտել է վարչական ռեսուրսի չարաշահման փաստը. «Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորության թեկնածուն Կառավարության շենքում ինչ-որ պահի վերածվում է երկրի վարչապետի՝ խախտելով հավասար հնարավորությունների սկզբունքը»։
Նրա գնահատմամբ՝ ապրիլի 7-ին Ընտրական օրենսգրքում արված փոփոխությունները նպատակ են ունեցել արգելել դաշինքի անվանման մեջ դրա առաջնորդ Սամվել Կարապետյանի անվան օգտագործումը։ Փոփոխությունների մեկ այլ հետևանք էլ քվեաթերթիկների գնահատման նոր չափանիշների ներդրումն է, ինչի պատճառով ավելի քան 16 000 քվեաթերթիկ է անվավեր ճանաչվել։ Վարդևանյանը իշխանություններին մեղադրել է ագրեսիվ հռետորաբանության տարածման համար, որը ԿԸՀ-ն մեղմորեն բնորոշել էր որպես «սուր քաղաքական դիսկուրս», մինչդեռ Վարչական դատարանն այդպիսի բառապաշարն անհամատեղելի է համարել առողջ մթնոլորտի հետ։
Խոսելով ուժայինների կողմից աննախադեպ ճնշումների մասին՝ փաստաբանը հնչեցրել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի վիճակագրությունը. հունիսի 24-ի դրությամբ տարբեր գործերով անցնում է ընդդիմության 258 ներկայացուցիչ, և նրանց թվում չկա «Քաղաքացիական պայմանագրի» ոչ մի կողմնակից։ Ընդդիմադիր Դավիթ Կազինյանի գաղտնի ձայնագրությունը, որն արվել էր դեռ մայիսին, քննչական մարմինը հրապարակել է «լռության օրը»։ «Պատճառն ազատ և հավասար ընտրությունների բացակայությունն է, քանի որ քվեարկությունից ընդամենը մեկ օր առաջ կոմպրոմատի հրապարակումը նպատակ ունի միտումնավոր վախի մթնոլորտ ստեղծել»,- ընդգծել է Վարդևանյանը։ Նա հավելել է, որ դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանն ամբողջ քարոզարշավն ապօրինաբար անցկացրել է տնային կալանքի տակ, թեև այդ ընթացքում հասցրել է շփվել ավելի քան 10 000 քաղաքացու հետ։
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչը մատնանշել է նաև ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և եվրոպական երկրների կողմից Նիկոլ Փաշինյանի օգտին ուղղակի արտաքին միջամտությունը՝ նշելով, որ միջազգային դիտորդներն այս ամենը «չեն նկատել»։ Սա այն դեպքում, երբ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունն արձանագրել էր, որ իշխող կուսակցության ցուցակի 90%-ը կազմված է եղել գործող պաշտոնյաներից։ Մյուս խախտումները վերաբերել են քվեարկության օրվան. շուրջ 80 000 քաղաքացի չի կարողացել ընտրությանը մասնակցել անձնագրերով, իսկ ընտրացուցակներում հայտնաբերվել է մոտ 17 000 գաղտնագրված ընտրող (2021 թվականին նրանց թիվը 10 000 էր)։ Արամ Վարդևանյանը փաստել է, որ այս ընդհանուր 100 000 ձայների նկատմամբ վերահսկողության որևէ մեխանիզմ գոյություն չունի, թեև հենց այդ թիվն է վճռորոշ դարձել իշխանությունների հաղթանակի համար։
Փաստաբանը ԿԸՀ-ին մեղադրել է նաև լիազորությունների կոպտագույն չարաշահման մեջ, քանի որ հանձնաժողովն իր նախաձեռնությամբ անվավեր է ճանաչել երկու ընտրատեղամասերի արդյունքները՝ արհամարհելով Վարչական դատարանի որոշումը, որով ԿԸՀ-ն պարտավորվում էր կրկնակի քվեարկություն կազմակերպել 2500 ընտրողի համար։ «Կա՛մ պետք է լուծարել Հայաստանի Վարչական դատարանը, որովհետև դրա վճիռները որևէ իրավական արժեք չունեն, կա՛մ էլ ընդունել, որ ԿԸՀ-ն ավելի վերև է կանգնած, քան դատական համակարգը»,- ընդգծել է փաստաբանը։
Արամ Վարդևանյանի գնահատմամբ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն իրականում չի հաղթել ընտրություններում, քանի որ չի հաղթահարել «50 +1 ձայնային» շեմը, իսկ ներկայիս արդյունքներն արձանագրվել են բացառապես փոքր կուսակցությունների ձայների արհեստական փոշիացման հաշվին։ Նա հույս է հայտնել, որ Սահմանադրական դատարանն անկախություն կդրսևորի և « կկայացնի օրինական երեք որոշումներից մեկը՝ ընտրությունների արդյունքների ամբողջական չեղարկում, երկրորդ փուլի նշանակում կամ պատգամավորական մանդատների վերաբաշխում»։

Выборы 7 июня в Республике Армения не были ни свободными, ни равными, так как в стране формируется партократия, при которой деятельность правящей партии полностью слилась с функциями исполнительной власти. Об этом на встрече с журналистами 25 июня заявил адвокат Арам Вардеванян, занимающий вторую строчку в пропорциональном списке кандидатов в депутаты блока партий «Сильная Армения», комментируя итоги прошедших парламентских выборов и многочисленные нарушения.
Вардеванян представил развернутый перечень фактов и правовых обоснований, которые блок уже направил на рассмотрение в Конституционный суд с требованием признать недействительными решения Центральной избирательной комиссии. В качестве примера политических манипуляций адвокат привел экстренное повышение пенсий в марте-апреле 2026 года – сразу после запуска избирательного процесса. Кроме того, он указал на злоупотребление админресурсом: «Кандидат в депутаты от правящей партии «Гражданский договор» в здании Правительства в какой-то момент превращается в премьер-министра страны, нарушая равенство возможностей».
По его оценке, принятые 7 апреля поправки в Избирательный кодекс преследовали цель запретить использование имени лидера блока Самвела Карапетяна в названии альянса. Другим следствием изменений стало введение новых критериев оценки бюллетеней, из-за чего недействительными признали более 16000 штук. Вардеванян также возложил на власти ответственность за распространение агрессивной риторики, которую ЦИК мягко охарактеризовала как «острый политический дискурс», в то время как Административный суд признал подобный лексикон несовместимым со здоровой атмосферой.
Говоря о беспрецедентном давлении силовиков, адвокат озвучил статистику Антикоррупционного комитета: по состоянию на 24 июня фигурантами дел являются 258 оппозиционеров, и среди них нет ни одного сторонника «Гражданского договора», хотя с февраля велись массовые прослушки. Скрытая запись оппозиционера Давида Казиняна, сделанная еще в мае, была обнародована следствием в «день тишины». «Причина в отсутствии свободных и равных выборов, ведь публикация компромата за день до голосования направлена на умышленное создание атмосферы страха», - подчеркнул Вардеванян. Он добавил, что лидер блока Самвел Карапетян всю кампанию незаконно провел под домашним арестом, хотя за этот период он успел пообщаться более чем с 10000 граждан.
Представитель «Сильной Армении» указал на прямое внешнее вмешательство со стороны США, Франции и европейских стран в поддержку Никола Пашиняна, отметив, что международные наблюдатели этого «не заметили», хотя миссия БДИПЧ/ОБСЕ зафиксировала, что 90% списка правящей партии составляли действующие чиновники. Другие нарушения коснулись дня голосования: около 80000 граждан не смогли проголосовать по паспортам, а в списках обнаружилось порядка 17000 засекреченных избирателей (в 2021 году их было 10000). Арам Вардеванян констатировал, что механизмы контроля над этими суммарными 100000 голосов отсутствуют, хотя именно это число стало решающим для объявления победы властей.
Адвокат также обвинил ЦИК в грубейшем превышении полномочий, поскольку комиссия по собственной инициативе признала недействительными результаты на двух участках, проигнорировав решение Административного суда, обязавшего её провести повторное голосование для 2500 избирателей. «Либо Административный суд в Армении нужно ликвидировать, поскольку его вердикты не имеют правового значения, либо признать, что ЦИК стоит выше судебной системы», - подчеркнул адвокат.
По оценке Арама Вардеваняна, партия «Гражданский договор» на деле не выиграла выборы, так как не преодолела порог в 50% плюс один голос, а текущие результаты зафиксированы лишь за счет искусственного размывания голосов мелких партий. Он выразил надежду, что Конституционный суд проявит независимость, «несмотря на незаконное присутствие в процессе судьи Седы Сафарян, и примет одно из трех законных решений: полная отмена итогов выборов, назначение второго тура либо перераспределение депутатских мандатов.