ԱՄՆ-ը 150 միլիոն դոլար կհատկացնի Վենեսուելային՝ երկրաշարժերի հետևանքների վերացման համար, դրանց թվում՝ 50 միլիոն դոլար տեղերում աշխատող հումանիտար խմբերին և 100 միլիոն դոլար ՄԱԿ-ի Մարդասիրական հարցերի համակարգման գրասենյակին (OCHA)։ Դրա մասին հաղորդում է ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը։
Պետքարտուղարությունը նաև Վենեսուելա է ուղարկում Աղետների արձագանքման թիմ, որի կազմում ներառված են մարդկանց որոնողափրկարարական աշխատանքներում մասնագիտացված երկու ջոկատներ։
Նրանց աջակցություն է ցուցաբերելու Պաշտպանության նախարարությունը։
Գերատեսչությունը միաժամանակ ստեղծել է օպերատիվ խումբ՝ պետական և մասնավոր հատվածների գործողությունները համակարգելու համար։
Վենեսուելայում երկրաշարժը տեղի է ունեցել հունիսի 24-ի երեկոյան։ Մոտ 40 վայրկյան տարբերությամբ գրանցվել է 7,2 և 7,5 մագնիտուդով ստորգետնյա ցնցումների երկու սերիա։ Դրանց էպիկենտրոնները գտնվել են միմյանցից 10 կմ հեռավորության վրա՝ Վենեսուելայի Յարակույ նահանգում։ Զոհերի թիվը, վերջին տվյալներով, հասել է առնվազն 188-ի։
Տասնյակ շենքեր ավերվել են։ Վենեսուելայի իշխանությունները արտակարգ դրության ռեժիմ են մտցրել։ Երկրի կառավարությունը Լա Գուայրա ափամերձ նահանգը հայտարարել է աղետի գոտի։

США выделят Венесуле 150 миллионов долларов на ликвидацию последствий землетрясений, в том числе 50 миллионов долларов гуманитарным группам, работающим на местах, и 100 миллионов долларов Управлению ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГД), сообщает Госдепартамент США.
Государственный департамент также направляет в Венесуэлу Группу реагирования на стихийные бедствия, в состав которой входят две команды, специализирующиеся на поиске и спасении людей.
Им будет оказывать поддержку Министерство обороны.
Также министерство создало целевую группу для координации действий государственного и частного секторов.
Землетрясение в Венесуэле произошло вечером 24 июня. С разницей около 40 секунд зафиксировали две серии подземных толчков магнитудой 7,2 и 7,5. Их эпицентры располагались в 10 км друг от друга в венесуэльском штате Яракуй. Число погибших, по последним данным, достигло не менее 188.
Десятки зданий были разрушены. Власти Венесуэлы ввели режим чрезвычайного положения. Правительство страны объявило прибрежный штат Ла-Гуайра зоной бедствия.