Սահմանադրական դատարանն իր այսօրվա՝ հունիսի 26–ի նիստում քննարկում է 7 քաղաքական ուժերի դիմումները, որոնք հիմնականում վերաբերում է ԱԺ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելուն։
Այստեղ են բերվել ոստիկանական ուժեր։
Նախօրեին «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարել էր, որ այսօր ժամը 17:00-ին «ՍԴ շենքի առջև տեղի կունենա ցույց` ի պաշտպանություն մեր քաղաքացիների քվեների»։
Նշենք, որ այս նիստին չեն մասնակցելու ՍԴ դատավորներ Վլադիմիր Վարդանյանը և Արտակ Զեյնալյանը, քանի որ ՍԴ–ն որոշել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» և «Հանրապետություն» կուսակցությունների նախկին անդամներ Վարդանյանն ու Զեյնալյանը կանխակալ վերաբերմունք ունեն որպես կողմ հանդես եկող անձի, նրա ներկայացուցչի, դատավարության այլ մասնակիցների նկատմամբ:
Սեդա Սաֆարյանի մասնակցությունն ընտրությունների վեճի քննությանը բացառելու պահանջով ՍԴ դիմում էր ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքը: Այս քաղաքական ուժը կարծում է, որ Սաֆարյանը «կողմնակալ է, բացասական վերաբերմունք ունի Քոչարյանի նկատմամբ, և 2021-ի ընտրություններին մասնակցում էր Արման Բաբաջանյանի հետ՝ նույն ցուցակով: Բաբաջանյանի «Հանուն հանրապետության» կուսակցությունն ընտրությունների արդյունքները վիճարկող յոթ ուժերից մեկն է:
Սակայն ՍԴ–ից հայտնել են, որ Սեդա Սաֆարյանի վերաբերյալ «Հայաստան» դաշինքի միջնորդությունը քննության առարկա չի դարձել, քանի որ դատավորներից որևէ մեկը այդ հարցը չի բարձրացրել:

Конституционный суд Армении на заседании 26 июня рассматривает заявления 7 политических сил, которые в основном касаются признания недействительными результатов парламентских выборов.
Сюда стянуты полицейские силы.
Накануне депутат от блока «Армения» Ишхан Сагателян заявил, что в 17:00 часов 26 июня «перед зданием КС состоится акция в защиту голосов наших граждан».
Отметим, что в этом заседании не будут участвовать судьи КС Владимир Варданян и Артак Зейналян, поскольку суд решил, что бывшие члены партий «Гражданский договор» и «Республика» Варданян и Зейналян имеют предвзятое отношение к лицу, выступающему в качестве стороны, его представителю и другим участникам процесса.
С требованием исключить участие судьи Седы Сафарян в рассмотрении спора по выборам в КС обратился возглавляемый Робертом Кочаряном блок «Армения». Эта политическая сила считает, что последняя «предвзята, имеет отрицательное отношение к Кочаряну, и на выборах 2021 года участвовала вместе с Арманом Бабаджаняном - по одному и тому же списку». Партия Бабаджаняна «Во имя Республики» является одной из 7 сил, оспаривающих результаты выборов.
Однако из КС сообщили, что ходатайство блока «Армения» относительно Седы Сафарян не стало предметом рассмотрения, поскольку ни один из судей не поднял этот вопрос.