Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների արդյունահանման և մշակման ոլորտում մատակարարման ապահովման շրջանակային հուշագրի ստորագրումից մեկ ամիս անց հայկական կողմը գաղտնի է պահում, թե ինչ աշխատանքներ են տարվում հուշագրով նախատեսված դրույթների իրականացման ուղղությամբ:
Դեռևս հունիսի 2-ին NEWS.am-ը գրավոր հարցմամբ դիմել էր ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը՝ ուղղելով հուշագրին առնչվող և հանրությանը հետաքրքրող մի շարք հարցեր:
Մասնավորապես, հետաքրքրվել էինք, թե ստորագրված հուշագրի շրջանակներում կամ դրանից անկախ՝ ամերիկյան կողմը (ի դեմս պետական մարմինների կամ մասնավոր ընկերությունների) դիմե՞լ է նախարարությանը՝ ընդերքի ուսումնասիրություն՝ օգտակար հանածոների հանքավայրերի որոնման, հետախուզման և գնահատման աշխատանքներ իրականացնելու թույլտվություն ստանալու նպատակով։ Դրական պատասխանի դեպքում խնդրել էինք հստակեցնել, թե ո՞ր տարածքների կամ հանքավայրերի մասին է խոսքը։
Ինչպես նաև հետաքրքրվել էինք.
2. Արդյո՞ք ամերիկյան կողմից կամ նրանց հետ փոխկապակցված կազմակերպություններից ստացվել են հայտեր՝ շահագործվող հանքավայրերի լրահետախուզման և շահագործական հետախուզության աշխատանքներ իրականացնելու վերաբերյալ՝ օգտակար հանածոների լրացուցիչ պաշարների հայտնաբերման, դրանց քանակի, որակի ճշգրտման նպատակով։
3. Հատկապես ո՞ր հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների (օրինակ՝ լիթիում, մոլիբդեն, պղինձ և այլն) հետախուզման կամ արդյունահանման նկատմամբ է ամերիկյան կողմն առավել մեծ հետաքրքրություն ցուցաբերել։
4. Արդյո՞ք նախատեսվում է հուշագրի շրջանակներում ստեղծել համատեղ աշխատանքային խումբ կամ հանձնաժողով, որը կզբաղվի Հայաստանում հազվագյուտ հանածոների պաշարների գնահատմամբ և դրանց արդյունահանման ներդրումային ծրագրերի մշակմամբ։
5. Կա՞ն արդյոք հստակ ժամկետներ կամ հաջորդական քայլեր, թե երբ է մեկնարկելու հուշագրի դրույթների գործնական կիրառումը (օրինակ՝ երկրաբանական հետախուզական աշխատանքների կամ համատեղ ծրագրերի տեսքով)։
Ի պատասխան՝ նախարարությունից հայտնել են, որ ստորագրված հուշագիրն արտացոլում է երկու երկրների միջև նշված ուղղությամբ համագործակցությունը խորացնելու հետաքրքրվածությունը և սահմանում է այդ համագործակցության շրջանակը:
«Շրջանակային հուշագրին և վերջինիս նպատակներին եղել են հրապարակային անդրադարձեր, այդ թվում՝ ՀՀ վարչապետի կողմից ս.թ. մայիսի 28-ի ճեպազրույցի ընթացքում: Միաժամանակ հայտնում ենք, որ Հուշագրի շրջանակներում կոնկրետ ծրագրերի իրականացման վերաբերյալ հանրությունը ըստ անհրաժեշտության պատշաճ կիրազեկվի»,- ասված է կայքին ուղարկված պատասխանում:
Նշենք, որ լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադառնալով Հայաստանի հուշագրին և դրա շրջանակներում Հայաստանի ընդերքի ուսումնասիրությանը, Փաշինյանը նշել էր.
«Կան միներալներ, որոնք 40-50 տարի առաջ որևէ հետաքրքրություն չեն առաջացրել, բացի գիտնականից, իսկ այսօր նրանք էական նշանակություն ունեն տնտեսության, արտադրության և արդյունաբերության, արհեստական բանականության, տեխնոլոգիական ապրանքների արտադրության մեջ։ Եթե նկատել եք, հուշագրում խոսվում է Հայաստանի երկրաբանական ծառայությունների կարողությունների զարգացման մասին, որովհետև հիմա միշտ չէ, որ ընդերքը հորատումով են հետազոտում։ Արդեն տիեզերական տեխնոլոգիաներ կան, որ երկրի սքանավորմամբ նաև որոշակի տեղեր են տեղորոշում։ Նկատի ունեմ, որ, ըստ էության, Միացյալ Նահանգների հետ մենք աշխատելու ենք Հայաստանի նոր երկրաբանական քարտեզի ձևավորման ուղղությամբ։ Եթե նույնիսկ նախկինում տվյալներ կան, դրանք չեն հետազոտվել, որովհետև որոշ նյութեր, հանքանյութեր, որոշ միներալներ 50 տարի առաջ արտադրական հետաքրքրություններ չեն ներկայացրել»,- նշել էր Նիկոլ Փաշինյանը։
Հատկանշական է, որ թե՛ նախարարության պաշտոնական պատասխանում և թե՛ վարչապետի ճեպազրույցում այդպես էլ չհնչեց որևէ հստակ ձևակերպում, որը կպատասխաներ մեր կողմից բարձրացված ուղղակի հարցերին։
Հուշագրի տեքստից միայն պարզ է դառնում, որ հուշագրի ստորագրման օրվանից սկսած վեց ամսվա ընթացքում, Մասնակիցները մտադիր են ուսումնասիրել միջոցներ, հնարավորության պարագայում խթանելու պոտենցիալ նշանակալի ֆինանսավորման տրամադրումը յուրաքանչյուր երկրում իրականացվող ծրագրերի համար, որոնց արդյունքում նախատեսվում է արտադրել վերջնական արտադրանք՝ Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի Հանրապետության գնորդներին մատակարարելու նպատակով։  Խոսքը վերաբերում է այնպիսի հանքանյութերի մատակարարմանը, «որոնք կարևոր են երկու երկրների արտադրական և պաշտպանական արդյունաբերությունների համար»։
Նշենք, որ Հայաստանի ընդերքը հարուստ է մոլիբդենով ու պղնձով, իսկ հազվագյուտ տարրերից են ռենիումը, սելենը, տելուրն ու բիսմութը (ինչպես նաև մեծ հետաքրքրություն ներկայացնող լիթիումը), որոնք կենսական նշանակություն ունեն բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմարդյունաբերության մեջ, սակայն վերջինների իրական պաշարների վերաբերյալ պաշտոնական հստակ տվյալներ առկա չեն:
Քանի դեռ հստակեցված չէ, թե կոնկրետ ի՞նչ հանքանյութերի նկատմամբ է ամերիկյան կողմը հետաքրքրություն ցուցաբերում, ռազմավարական այս գործարքի իրական արժեքը՝ թե՛ տնտեսական, թե՛ էկոլոգիական և թե՛ աշխարհաքաղաքական առումներով, լուրջ կասկածների տեղիք է տալիս: Կարդարանա՞ն արդյոք Վաշինգտոնի ակնկալիքները հայկական ընդերքի հարստությունից, թե՞ ոչ՝ ցույց կտա ժամանակը: Սակայն գլխավոր հարցն այլ է. ի՞նչ գին է վճարելու Հայաստանը սեփական ընդերքի հարստությունն ամերիկյան պաշտպանական արդյունաբերությանը մատակարարելու համար, և արդյո՞ք այդ գինը չափազանց բարձր չի լինելու մեր պետության անվտանգության համար:

Спустя месяц после подписания меморандума о рамках обеспечения поставок в сфере добычи и переработки критически важных минералов и редкоземельных ресурсов между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки армянская сторона держит в секрете, какие работы ведутся в направлении реализации положений, предусмотренных меморандумом.
Новости Армении – NEWS.am еще 2 июня направило письменный запрос в Министерство территориального управления и инфраструктур Армении, адресовав ряд вопросов, связанных с меморандумом и представляющих общественный интерес.
В частности, нас интересовало, обращалась ли американская сторона (в лице государственных органов или частных компаний) в рамках подписанного меморандума или независимо от него в министерство с целью получения разрешения на изучение недр - для проведения работ по поиску, разведке и оценке месторождений полезных ископаемых? В случае положительного ответа мы просили уточнить, о каких именно территориях или месторождениях идет речь.
Также нас интересовало:
2. Поступали ли от американской стороны или связанных с ней организаций заявки на проведение доразведки и эксплуатационной разведки действующих месторождений с целью выявления дополнительных запасов полезных ископаемых, уточнения их количества и качества?
3. К разведке или добыче каких именно минералов и редкоземельных ресурсов (например, лития, молибдена, меди и т. д.) американская сторона проявила наибольший интерес?
4. Планируется ли в рамках меморандума создать совместную рабочую группу или комиссию, которая займется оценкой запасов редкоземельных ресурсов в Армении и разработкой инвестиционных программ по их добыче?
5. Есть ли конкретные сроки или последовательные шаги относительно того, когда начнется практическое применение положений меморандума (например, в виде геологоразведочных работ или совместных программ)?
В ответ в министерстве сообщили, что подписанный меморандум отражает заинтересованность в углублении сотрудничества между двумя странами в указанном направлении и определяет рамки этого сотрудничества.
«По рамочному меморандуму и его целям уже были публичные заявления, в том числе со стороны премьер-министра Армении в ходе брифинга 28 мая текущего года. Одновременно сообщаем, что о реализации конкретных программ в рамках меморандума общественность будет надлежащим образом проинформирована по мере необходимости», — говорится в ответе, направленном сайту.
Отметим, что во время брифинга с журналистами, касаясь меморандума Армении и изучения недр Армении в его рамках, Пашинян заявил:
«Есть минералы, которые 40-50 лет назад не вызывали никакого интереса, кроме как у ученых, а сегодня имеют существенное значение для экономики, производства и промышленности, искусственного интеллекта, производства технологической продукции. Если вы заметили, в меморандуме говорится о развитии возможностей геологических служб Армении, потому что сейчас недра не всегда исследуют бурением. Уже существуют космические технологии, которые посредством сканирования Земли также локализуют определенные участки. Я имею в виду, что, по сути, с Соединенными Штатами мы будем работать в направлении формирования новой геологической карты Армении. Даже если данные ранее имелись, они не исследовались, потому что определенные материалы, полезные ископаемые, некоторые минералы 50 лет назад не представляли производственного интереса».
Примечательно, что ни в официальном ответе министерства, ни на брифинге премьер-министра так и не прозвучало ни одной четкой формулировки, которая отвечала бы на прямо поставленные нами вопросы.
Из текста меморандума становится понятно лишь то, что в течение шести месяцев со дня его подписания участники намерены изучить меры для возможного содействия предоставлению потенциально значительного финансирования программ, реализуемых в каждой из стран, результатом которых предполагается производство конечной продукции с целью поставок покупателям в США и Республике Армения.  Речь идет о поставках таких минералов, «которые важны для производственной и оборонной промышленности обеих стран».
Отметим, что недра Армении богаты молибденом и медью, а к редким элементам относятся рений, селен, теллур и висмут (а также представляющий большой интерес литий), которые имеют жизненно важное значение в сфере высоких технологий и военно-промышленного комплекса, однако официально точных данных об их реальных запасах нет.
Пока не уточнено, к каким именно полезным ископаемым американская сторона проявляет интерес, реальная ценность этой стратегической сделки - как в экономическом, так и в экологическом, геополитическом смыслах - вызывает серьезные сомнения. Оправдаются ли ожидания Вашингтона от богатств армянских недр или нет - покажет время. Однако главный вопрос в другом: какую цену заплатит Армения за поставку богатств собственных недр американской оборонной промышленности и не окажется ли эта цена чрезмерно высокой для безопасности нашего государства?