Հունիսի 25-ին Նիդերլանդներ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը Հաագայում մասնակցել են եվրոպական շուկա հայկական ծաղիկների արտահանման հեռանկարների վերաբերյալ կլոր-սեղան քննարկմանը, որը կազմակերպվել էր Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպանության կողմից: Քննարկմանը ներկա էին Նիդերլանդների ԱԳ և գյուղատնտեսության նախարարությունների ներկայացուցիչներ, հայկական և նիդերլանդական ծաղիկ արտադրող, լոգիստիկ և բրոկերային    ընկերությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև նիդերլանդական Royal Flora Holland ծաղիկների աճուրդի ներկայացուցիչներ։ Այս մասին NEWS.am–ին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Քննարկման մասնակիցները կարևորել են երկարաժամկետ և փոխշահավետ համագործակցության ձևավորումը, ինչպես նաև հնարավորինս մեծ թվով ջերմոցային տնտեսությունների ներգրավումը արտահանման գործընթացներում։ Անդրադարձ է կատարվել ոլորտի զարգացմանն ուղղված պետական աջակցության ծրագրերին և կառավարության կողմից տրամադրվող օժանդակության հնարավորություններին։
Հունիսի 26-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը այցելել են նաև Royal Flora Holland-ի գլխամաս և Նիդերլանդների երկու խոշոր ծաղիկ արտադրող ընկերություններ՝ տեղում աճուրդի ընթացակարգերին ծանոթանալու և Հայաստանի ընկերությունների հետ համագործակցությունը ընդլայնելու հնարավորությունները քննարկելու նպատակով։

В рамках рабочего визита в Нидерланды заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян и заместитель министра экономики Армении Арман Ходжоян приняли участие в круглом столе, посвященном перспективам экспорта армянских цветов на европейский рынок, организованном в Гааге посольством Армении в Нидерландах. В обсуждении приняли участие представители министерств иностранных дел и сельского хозяйства Нидерландов, представители армянских и нидерландских компаний - производителей цветов, логистических и брокерских компаний, а также представители цветочного аукциона Royal Flora Holland.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД республики, участники обсуждения подчеркнули важность формирования долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества, а также вовлечения как можно большего числа тепличных хозяйств в экспортные процессы. Было также затронуто вопрос о государственных программах поддержки, направленных на развитие отрасли, и возможностях содействия, предоставляемых правительством.
Костанян и Ходжоян также посетили штаб-квартиру Royal Flora Holland и две крупные нидерландские компании - производителей цветов, чтобы на месте ознакомиться с процедурами аукциона и обсудить возможности расширения сотрудничества с компаниями Армении.