Տարածաշրջանում իրավիճակի սրման ֆոնին Հորմուզի նեղուցից տարհանվել է ավելի քան 100 նավ, միաժամանակ, ԱՄՆ-ի ազատ արձակած՝ կալանավորված իրանական նավի անձնակազմի անդամները ժամանել են Պակիստան:
Շաբաթվա սկզբից Հորմուզի նեղուցից տարհանվել է 115 նավ և 2500 նավաստի, հայտնել է ՄԱԿ-ի Միջազգային ծովային կազմակերպության (IMO) գլխավոր քարտուղար Արսենիո Դոմինգեսը։ Տարհանումն իրականացնում է ԱՄՆ-ն՝ իրանական առևտրի նկատմամբ կիրառված խիստ ծովային շրջափակման ֆոնին։
Այս նույն իրադարձությունների շրջանակում ամերիկյան զինված ուժերն ազատ են արձակել Չինաստանից ընթացող իրանական բեռնատար նավի անձնակազմի 22 անդամներին, որն ավելի վաղ կալանվել էր Օմանի ծոցում՝ շրջափակումը ճեղքելու փորձի համար։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ կալանավորված նավում «գերգաղտնի» բեռ է եղել:
Ինչպես հայտնել են պակիստանյան պաշտոնական անձինք և Mehr գործակալությունը, ուրբաթ ազատ արձակված նավաստիները ժամանել են պակիստանյան Կարաչի քաղաք, որտեղ նրանց հանձնել են Իրանի հյուպատոսության ներկայացուցչին՝ հետագայում Թեհրան վերադառնալու համար։ Ընդ որում, տարբեր աղբյուրներում նավը հանդես է գալիս Touska և Lenore/Davina անվանումներով։

Более 100 судов эвакуированы из Ормузского пролива на фоне обострения ситуации в регионе, в то время как освобожденные США члены экипажа задержанного иранского судна прибыли в Пакистан.
С начала недели из Ормузского пролива было эвакуировано 115 судов и 2500 моряков, сообщил генеральный секретарь Международной морской организации ООН (ИМО) Арсенио Домингес. Эвакуация проходит на фоне жесткой морской блокады иранской торговли со стороны США.
В рамках этих же событий американские вооруженные силы освободили 22 членов экипажа иранского грузового судна, следовавшего из Китая и перехваченного ранее в Оманском заливе за попытку прорыва блокады. Президент США Дональд Трамп заявлял, что на борту задержанного судна находился «сверхсекретный» груз.
Как сообщили пакистанские официальные лица и агентство Mehr, в пятницу освобожденные моряки прибыли в пакистанский город Карачи, где их передали представителю иранского консульства для последующего возвращения в Тегеран. При этом в различных источниках судно фигурирует под названиями Touska и Lenore/Davina.