ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները կարելի է անվանել «ընտրություններով երրորդ աշխարհի երկիր»՝ քվեարկության ընթացքում քաղաքական ընդդիմախոսներին մեղադրելով կեղծարարությունների մեջ։ Դրա մասին նա ասել է Վաշինգտոնում ամերիկյան պահպանողական քաղաքական շրջանակների համաժողովի ժամանակ։
Թրամփը հերթական անգամ կոչ է արել Սենատի իր կուսակիցներին արագացնել այն օրինագծի ընդունումը, որը նախատեսում է ընտրություններում քվեարկել միայն ԱՄՆ քաղաքացիությունը հաստատող փաստաթղթի ներկայացման դեպքում։
Նա միաժամանակ համեմատել է ընտրական գործընթացները ԱՄՆ-ում և այլ երկրներում՝ նշելով, որ Կոլումբիայում վերջին ընտրությունների արդյունքներն արագ են ամփոփվել, մինչդեռ Կալիֆոռնիայում ձայների հաշվարկը ձգձգվում է շաբաթներով։
Թրամփի պնդմամբ՝ նման ուշացումները բնորոշ են դեմոկրատների կողմից վերահսկվող նահանգներին և հարցեր են առաջացնում գործընթացի թափանցիկության վերաբերյալ։ Նա հայտարարել է, որ դա կարող է վկայել զեղծարարությունների փորձերի մասին՝ առանց որևէ կոնկրետ ապացույց ներկայացնելու։

Президент США Дональд Трамп заявил, что Соединённые Штаты можно назвать «страной третьего мира с выборами», обвинив политических оппонентов в подтасовках в ходе голосования. Об этом он сказал на конференции американских консервативных политических кругов в Вашингтоне.
Трамп в очередной раз призвал однопартийцев в Сенате ускорить принятие законопроекта, который предусматривает голосование на выборах только при предъявлении документа, подтверждающего гражданство США.
Он также сравнил избирательные процессы в США и других странах, отметив, что, по его словам, в Колумбии недавние выборы были подведены быстро, тогда как в Калифорнии подсчет голосов затягивается на недели.
По утверждению Трампа, подобные задержки характерны для штатов, контролируемых демократами, и вызывают вопросы о прозрачности процесса. Он заявил, что это может свидетельствовать о попытках манипуляций, не приводя при этом конкретных доказательств.