ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը «Truth Social» սոցիալական ցանցում հույս է հայտնել, որ իր ազգային անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Ջոն Բոլթոնի նկատմամբ խիստ դատավճիռ կկայացվի։
«Ջոն Բոլթոնը՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների չափազանց հիմար, հավասարակշռությունից զուրկ և ոչ կոմպետենտ նախկին ներկայացուցիչ է, որը հենց նոր իրեն մեղավոր ճանաչեց։ Նա սարսափելի մարդ է, մի խելագար, ով միայն ցանկանում էր խռովություններ ու պատերազմներ սերմանել, և ով մահվան ու կործանման անպիտան տարածող էր, ուր էլ որ գնար։ Հույս ունեմ, որ նրա հետ խստորեն կվարվեն»,— գրել է Թրամփը։
Ջոն Բոլթոնը Սպիտակ տան ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնը զբաղեցրել է 2018–2019 թվականներին։ Նրա նկատմամբ հետաքննությունը սկսվել է 2020 թվականին։ 2025 թվականի հոկտեմբերին նրան մեղադրանք է առաջադրվել 18 դրվագով՝ կապված գաղտնի տեղեկատվության հետ անփույթ վարվելու և այն երրորդ անձանց փոխանցելու հետ։
Նախկին խորհրդականն ընդունել է իր մեղքը։ ԱՄՆ արդարադատության նախարարության հետ ձեռք բերված համաձայնության շրջանակներում դատախազությունը համաձայնել է հանել առաջադրված 18 կետերից 17-ը։ Բոլթոնը նաև պարտավորվել է վճարել 2,2 միլիոն դոլար տուգանք։

Президент США Дональд Трамп в соцсети Truth Social выразил надежду на суровый приговор в отношении своего бывшего советника по нацбезопасности Джона Болтона.
«Джон Болтон - очень тупой, неуравновешенный и неквалифицированный бывший представитель Соединенных Штатов Америки, только что признал себя виновным! Он ужасный человек, сумасшедший, который только и хотел, что сеять смуту и войны, и который был бесполезным распространителем смерти и разрушений, куда бы ни шел. Надеюсь, с ним поступят сурово!», - написал Трамп.
Джон Болтон занимал должность советника по национальной безопасности Белого дома в 2018–2019 годах. Расследование в его отношении было начато в 2020 году. В октябре 2025 года ему предъявили обвинения по 18 эпизодам, связанным с ненадлежащим обращением с секретной информацией и передачей её третьим лицам.
Бывший советник признал вину. В рамках соглашения с Министерством юстиции США прокуратура согласилась снять 17 из 18 пунктов обвинения. Болтон также обязался выплатить штраф в размере 2,2 млн долларов.