Գլխավոր դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերից մեկով, 2026 թվականի հունիսի 17-ին կնքել է հաշտության համաձայնություն, որը Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով հաստատվել է 2026 թվականի հունիս 26-ին։ Կնքված հաշտության համաձայնությամբ Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի 304 միլիոն 554 հազար դրամ։
Գլխավոր դատախազությունը 2024 թվականի հուլիսի 29-ին ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախկին նախագահ Իշխան Սերժիկի Զաքարյանի և նրա հետ փոխկապակցված անձանց՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով:
Դատարանի՝ 2024 թվականի օգոստոսի 21-ի որոշմամբ, հայցադիմումն ընդունվել էր վարույթ:
Նշված գործի շրջանակներում, 2026 թվականի հունիսի 17-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում պատասխանողներ Իշխան Զաքարյանի և նրան փոխկապակցված անձանց հետ կնքվել է հաշտության համաձայնություն, որով պատասխանող կողմը համաձայնել է Հակակոռուպցիոն դատարանի 2026 թվականի հունիսի 15-ի որոշմամբ հաստատված հայցի հիմքի և առակայի փոփոխության արդյունքում պահանջվող ընդհանուր՝ 304 միլիոն 554 հազար դրամն 6 ամսվա ընթացքում՝ համաձայն սահմանված ժամանակացույցի, վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետությանը։
Նշենք, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 23-ին նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում, 2023-2024 թվականներին Իշխան Զաքարյանի կողմից Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել ընդհանուր շուրջ 71 հա մակերեսով 15 հողատարածք՝ Կոտայքի մարզի Հացավան համայնքում գտնվող 2 հողատարածք, Արարատի մարզի Լանջազատ համայնքում գտնվող 11 հողատարածք և Կոտայքի մարզի Գառնի համայնքում գտնվող 2 հողատարածք: Բացի այդ, Դատախազության դեպոզիտ հաշվեհամարին է մուտքագրել 32 միլիոն դրամ՝ որպես հողամասերի աճուրդային արժեքների և կադաստրային արժեքների տարբերություն:
2026 թվականի հունիսի 19-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել դիմում՝ հաշտության համաձայնությունը հաստատելու մասին: 2026 թվականի հունիսի 26-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը կայացրել է վճիռ, որով հաստատել է 2026 թվականի հունիս 17-ին կնքված հաշտության համաձայնությունը:

Генеральная прокуратура Армении по одному из дел о конфискации имущества незаконного происхождения 17 июня 2026 года заключила мировое соглашение, которое решением Антикоррупционного суда было утверждено 26 июня 2026 года. Согласно заключенному мировому соглашению, Республике Армения будет возвращено 304 миллиона 554 тысячи драмов.
29 июля 2024 года Генеральная прокуратура подала в Антикоррупционный суд иск о конфискации имущества незаконного происхождения против бывшего председателя Контрольной палаты РА Ишхана Сержиковича Закаряна и связанных с ним лиц с требованием о конфискации имущества незаконного происхождения.
Решением суда от 21 августа 2024 года исковое заявление было принято к производству.
В рамках указанного дела 17 июня 2026 года в управлении Генеральной прокуратуры по делам о конфискации имущества незаконного происхождения с ответчиками Ишханом Закаряном и связанными с ним лицами было заключено мировое соглашение, согласно которому сторона ответчика согласилась в течение 6 месяцев, в соответствии с установленным графиком, вернуть Республике Армения общую сумму в 304 миллиона 554 тысячи драмов, требуемую в результате изменения основания и предмета иска, утвержденного решением Антикоррупционного суда от 15 июня 2026 года.
Отметим, что в рамках уголовного производства, возбужденного 23 сентября 2020 года, в 2023–2024 годах Ишхан Закарян вернул Республике Армения в общей сложности 15 земельных участков площадью около 71 га: 2 земельных участка, расположенных в общине Ацаван Котайкской области, 11 земельных участков, расположенных в общине Ланджазат Араратской области, и 2 земельных участка, расположенных в общине Гарни Котайкской области. Кроме того, на депозитный счет Прокуратуры им было внесено 32 миллиона драмов в качестве разницы между аукционной стоимостью земельных участков и их кадастровой стоимостью.
19 июня 2026 года в Антикоррупционный суд было подано заявление об утверждении мирового соглашения. 26 июня 2026 года Антикоррупционный суд вынес решение, которым утвердил мировое соглашение, заключенное 17 июня 2026 года.