ԱՄՆ զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) Al Arabiya հեռուստաալիքի հարցազրույցում հայտարարել է, որ չի անտեսի Իրանի հնարավոր ապագա գրոհներն առևտրային նավագնացության դեմ Հորմուզի նեղուցի շրջանում՝ ընդգծելով, որ նավարկության ազատության ապահովումը մնում է ԱՄՆ հիմնական առաջնահերթություններից մեկը։
CENTCOM-ի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ ամերիկյան ուժերը կշարունակեն պաշտպանել միջազգային ծովային ուղիները և կարձագանքեն առևտրային նավերի նկատմամբ ցանկացած սպառնալիքի։
«Մենք չենք անտեսի Իրանի գրոհներն առևտրային նավերի դեմ», — հայտարարել է ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ ծովային երթևեկության պաշտպանությունը վճռորոշ նշանակություն ունի տարածաշրջանային և համաշխարհային անվտանգության համար։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ վերջին հարվածներն Իրանի ռազմական օբյեկտներին նպատակ ունեին զսպել հետագա գրոհները և ամրապնդել նավագնացության ազատության սկզբունքը, ոչ թե սրել հակամարտությունը։
CENTCOM-ը նաև ընդգծել է ԱՄՆ հավատարմությունը դեէսկալացիային՝ միաժամանակ նշելով, որ պատասխան միջոցներ կձեռնարկվեն առևտրային նավագնացության դեմ գրոհների դեպքում։

Центральное командование вооружённых сил США (CENTCOM) заявило в интервью телеканалу Al Arabiya, что не будет игнорировать возможные будущие атаки Ирана на коммерческое судоходство в районе Ормузского пролива, подчеркнув, что обеспечение свободы навигации остаётся одним из ключевых приоритетов США.
Представитель CENTCOM сообщил, что американские силы продолжат защищать международные морские маршруты и будут реагировать на любые угрозы в отношении торговых судов.
«Мы не будем игнорировать иранские атаки на коммерческие суда», — заявил представитель, добавив, что защита морского трафика имеет критическое значение для региональной и глобальной безопасности.
Он отметил, что недавние удары США по иранским военным объектам были направлены на сдерживание дальнейших атак и укрепление принципа свободы судоходства, а не на эскалацию конфликта.
CENTCOM также подчеркнул приверженность США деэскалации, при этом указав, что ответные меры будут приниматься в случае атак на коммерческое судоходство.