ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ Ուկրաինան այժմ Ռուսաստանի դեմ պատերազմում «իսկապես բավական լավ է դիմակայում»։
Axios-ի տվյալներով՝ «Մեծ յոթնյակի» (G7) գագաթաժողովի ընթացքում նա նաև հիասթափություն է հայտնել Վլադիմիր Պուտինի դիրքորոշումից և հասկացրել, որ կարող է հրաժարվել «Անքորիջի պայմանավորվածություններից», որոնց շրջանակում ԱՄՆ-ը համաձայնել էր, որ խաղաղ համաձայնագրի դեպքում Դոնբասը կմնա Ռուսաստանի վերահսկողության տակ։
Պարբերականի երկու աղբյուրների խոսքով, որոնք ներկա են եղել G7-ի առաջնորդների հանդիպմանը, Թրամփը թերահավատորեն է արտահայտվել Պուտինի վերաբերյալ և խոսել է Մոսկվայի վրա ճնշումն ուժեղացնելու հնարավորության մասին։
Միևնույն ժամանակ, պարբերականի զրուցակիցները նշել են, որ գագաթաժողովի մյուս մասնակիցները կասկածում են, թե այդ հայտարարությունները կհանգեցնեն կոնկրետ գործողությունների։
Այս ֆոնին Ուկրաինան զգալիորեն ակտիվացրել է Ռուսաստանի տարածքի նկատմամբ հեռահար անօդաչու հարվածների արշավը։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է «ազդեցության 40-օրյա գործողության» մեկնարկի մասին, որի նպատակը Մոսկվային խաղաղ համաձայնագիր ստորագրել հարկադրելն է։
Իր հերթին, Պուտինը պնդում է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է խաղաղ բանակցությունների, բայց՝ իր պայմաններով։ Նա ընդունել է, որ ուկրաինական անօդաչուների հարվածները որոշակի վնաս են հասցնում, սակայն վստահություն է հայտնել, որ դրանք չեն կարող ապակայունացնել ռուսական հասարակությունը։
Axios-ի գնահատմամբ՝ շարունակվող և էլ ավելի բարդացող ուկրաինական անօդաչու արշավն արդեն շարքից հանել է մի շարք նավթավերամշակող ձեռնարկություններ, խաթարել է ռուսական զորքերի մատակարարման լոգիստիկան և պատերազմի չորս տարվա ընթացքում առաջին անգամ Ռուսաստանի շատ բնակիչների ստիպել է անմիջականորեն զգալ դրա հետևանքները։
Հարվածների հետևանքները հատկապես նկատելի են օկուպացված Ղրիմում, որտեղ տեղի իշխանությունները դադարեցրել են վառելիքի վաճառքը և հայտարարել արտակարգ իրավիճակ։ Ուկրաինան հարվածներ է հասցնում նաև էներգետիկ օբյեկտներին և տրանսպորտային ենթակառուցվածքին, որը թերակղզին կապում է Ռուսաստանի հետ։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշել է պարբերականը, առայժմ պարզ չէ, թե անօդաչուների հարվածների նոր արշավը կկարողանա արդյոք խթան հաղորդել խաղաղ բանակցություններին։ Որոշ վերլուծաբաններ կարծում են, որ ճնշումը Մոսկվայի վրա ուժեղանում է, մյուսները ենթադրում են, որ նման հարձակումները միայն կամրապնդեն հօգուտ պատերազմի շարունակման տրամադրությունները Ռուսաստանում։

Президент США Дональд Трамп заявил, что Украина сейчас «действительно неплохо справляется» в войне с Россией.
По данным Axios, во время саммита «Большой семёрки» (G7) он также выразил разочарование позицией Владимира Путина и дал понять, что может отказаться от «анкориджских договоренностей», в рамках которых США ранее соглашались с тем, что Донбасс останется под контролем России в случае мирного соглашения.
По словам двух источников издания, присутствовавших на встрече лидеров G7, Трамп скептически высказался в отношении Путина и говорил о возможности усиления давления на Москву.
При этом собеседники издания отметили, что другие участники саммита сомневаются, что эти заявления приведут к конкретным действиям.
На этом фоне Украина значительно активизировала кампанию дальних ударов беспилотниками по территории России. Президент Украины Владимир Зеленский объявил о начале «40-дневной операции влияния», цель которой — вынудить Москву подписать мирное соглашение.
В свою очередь Путин утверждает, что Россия готова к мирным переговорам, но на собственных условиях. Он признал, что украинские удары беспилотниками наносят определённый ущерб, однако выразил уверенность, что они не смогут дестабилизировать российское общество.
По оценке Axios, продолжающаяся и всё более сложная украинская кампания с применением беспилотников уже вывела из строя ряд нефтеперерабатывающих предприятий, нарушила логистику снабжения российских войск и впервые за четыре года войны заставила многих жителей России непосредственно почувствовать её последствия.
Особенно заметны последствия ударов в оккупированном Крыму, где местные власти приостановили продажу топлива и ввели режим чрезвычайной ситуации. Украина также наносит удары по объектам энергетики и транспортной инфраструктуре, связывающей полуостров с Россией.
При этом, как отмечает издание, пока остаётся неясным, сможет ли новая кампания беспилотных ударов придать импульс мирным переговорам. Одни аналитики считают, что давление на Москву усиливается, другие полагают, что такие атаки лишь укрепят в России настроения в пользу продолжения войны.