Հարավային Կորեան պաշտոնական բողոք է հայտնել Չինաստանին և Ռուսաստանին՝ պնդելով, որ նրանց ռազմական ինքնաթիռները առանց թույլտվության մուտք են գործել երկրի հակաօդային պաշտպանության նույնականացման գոտի (KADIZ), հաղորդում է Yonhap-ը։
Ինչպես հայտնել են Կորեայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունից, միջադեպը տեղի է ունեցել շաբաթ օրը․ շուրջ տասը չինական և ռուսական ռազմական ինքնաթիռներ կարճ ժամանակով մուտք են գործել KADIZ՝ երկրի արևելյան և հարավային ջրային տարածքների վրա, ապա լքել այն։
Ի պատասխան՝ հարավկորեական ռազմական գերատեսչությունը Սեուլ է հրավիրել Չինաստանի և Ռուսաստանի դեսպանությունների ռազմական կցորդներին և նրանց հայտնել «վճռական բողոք»՝ ընդգծելով նման գործողությունների անթույլատրելիությունը։
Սեուլը երկու երկրներին կոչ է արել միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի նման միջադեպերը չկրկնվեն։
Պաշտպանության նախարարությունից նաև հայտարարել են, որ Հարավային Կորեայի զինված ուժերը կշարունակեն ակտիվորեն արձագանքել հակաօդային պաշտպանության նույնականացման գոտու հետ կապված ցանկացած գործողության՝ միջազգային իրավունքի համաձայն, երկրի օդային տարածքը պաշտպանելու համար։

Южная Корея направила официальный протест Китаю и России, утверждая, что их военные самолёты без разрешения вошли в зону опознавания ПВО страны (KADIZ), сообщает Yonhap.
Как сообщили в Министерстве обороны Республики Корея, инцидент произошёл в субботу: около десяти китайских и российских военных самолётов кратковременно вошли в KADIZ над восточными и южными акваториями страны и затем покинули её.
В ответ южнокорейское военное ведомство вызвало военных атташе посольств Китая и России в Сеуле и заявило им «решительный протест», подчеркнув недопустимость подобных действий.
Сеул призвал обе страны принять меры, чтобы подобные инциденты не повторялись.
В Минобороны также заявили, что вооружённые силы Южной Кореи продолжат активно реагировать на любые действия, связанные с зоной опознавания ПВО, в соответствии с международным правом для защиты воздушного пространства страны.