Միջազգային հաշվարկների բանկը (BIS) իր տարեկան զեկույցում նախազգուշացրել է համաշխարհային տնտեսության համար ռիսկերի աճի մասին՝ պետական պարտքի ռեկորդային աճի, պահպանվող գնաճի, ֆինանսական անհավասարակշռությունների և արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների սրընթաց զարգացման ֆոնին։ Զեկույցի արդյունքներին ծանոթացել է «Коммерсантъ» պարբերականը։
Փաստաթղթում վերլուծաբաններն առանձնացրել են չորս հիմնական գործոն, որոնք կարող են բացասական ազդեցություն ունենալ համաշխարհային տնտեսության վրա։
Դրանցից առաջինը պահպանվող բարձր գնաճն է։ BIS-ի գնահատմամբ, մատակարարման գլոբալ շղթաներում խափանումները շարունակում են պահպանել բարձր գնաճային սպասումները բիզնեսի և սպառողների շրջանում։ Միևնույն ժամանակ փորձագետները դրական են գնահատել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև համաձայնությունը և Հորմուզի նեղուցով նավարկության վերականգնումը՝ նշելով, որ դա նվազեցնում է համաշխարհային տնտեսության համար առավել բացասական սցենարների հավանականությունը։
Անորոշության երկրորդ աղբյուրը դարձել է արհեստական բանականության մեջ ներդրումների սրընթաց աճը։ BIS-ը նախազգուշացնում է, որ ռիսկերը կապված են ինչպես շուկայի հնարավոր գերտաքացման և ԱԲ-ում չափազանց մեծ ներդրումների, այնպես էլ նոր տեխնոլոգիաների՝ աշխատաշուկայի վրա հնարավոր ազդեցության հետ։
Անհանգստության ևս մեկ պատճառ վերլուծաբանները համարում են ֆինանսական խոցելիությունները, որոնք կապված են ակտիվների ուռճացված արժեքի և արհեստական բանականության ոլորտում նախագծերի ֆինանսավորման համար փոխառու միջոցների ակտիվ օգտագործման հետ։
Չորրորդ գործոնը շարունակում է մնալ պետական պարտքի շարունակվող աճը բազմաթիվ երկրներում։ Զեկույցում ընդգծվում է, որ դա ստեղծում է նոր փոխկապակցվածություն պետական ինքնիշխանության և ֆինանսական կայունության միջև։ Այս կապակցությամբ Միջազգային հաշվարկների բանկը կոչ է արել կառավարություններին վարել ավելի կարգապահ բյուջետային քաղաքականություն՝ ուղղված պարտքային բեռի կրճատմանը, գնաճի զսպմանը և ֆինանսական կայունության ամրապնդմանը։

Банк международных расчетов (BIS) в ежегодном докладе предупредил об усилении рисков для мировой экономики на фоне рекордного роста государственного долга, сохраняющейся инфляции, финансовых дисбалансов и стремительного развития технологий искусственного интеллекта. С результатами доклада ознакомилось издание «Коммерсантъ».
В документе аналитики выделили четыре ключевых фактора, способных оказать негативное влияние на глобальную экономику.
Первым из них названа сохраняющаяся высокая инфляция. По оценке BIS, перебои в глобальных цепочках поставок продолжают поддерживать высокие инфляционные ожидания среди бизнеса и потребителей. В то же время эксперты положительно оценили соглашение между США и Ираном и возобновление судоходства через Ормузский пролив, отметив, что это снижает вероятность наиболее негативных сценариев для мировой экономики.
Вторым источником неопределенности стал стремительный рост инвестиций в искусственный интеллект. В BIS предупреждают, что риски связаны как с возможным перегревом рынка и чрезмерными вложениями в ИИ, так и с потенциальным влиянием новых технологий на рынок труда.
Еще одной причиной беспокойства аналитики называют финансовые уязвимости, связанные с завышенной стоимостью активов и активным использованием заемных средств для финансирования проектов в сфере искусственного интеллекта.
Четвертым фактором остается продолжающийся рост государственного долга во многих странах. В докладе подчеркивается, что это создает новую взаимосвязь между государственным суверенитетом и финансовой стабильностью. В связи с этим Банк международных расчетов призвал правительства проводить более дисциплинированную бюджетную политику, направленную на сокращение долговой нагрузки, сдерживание инфляции и укрепление финансовой устойчивости.