Ամռան սկզբին Եվրոպան պատած աննախադեպ շոգի ալիքը կարող էր հարյուրավոր վաղաժամ մահերի պատճառ դառնալ։ Այդ մասին հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը, հաղորդում է BBC News-ը։
Ըստ նրա, հունիսի 21-ից Եվրոպայում գրանցվել է ծայրահեղ բարձր ջերմաստիճանների հետ կապված լրացուցիչ մահացության ավելի քան 1 300 դեպք։ ԱՀԿ ղեկավարը ջերմային սթրեսը անվանել է «լուռ մարդասպան»՝ ընդգծելով, որ եվրոպական տները, աշխատավայրերն ու դպրոցները նախատեսված չեն եղել նման բարձր ջերմաստիճանների համար։
Ֆրանսիայում Առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ անցած չորեքշաբթիից ի վեր մահացածների թիվը սպասվածից մոտ հազարով ավելի է եղել։ Լրացուցիչ մահերի մեծ մասը բաժին է ընկել 65 տարեկանից բարձր մարդկանց։ Միևնույն ժամանակ տանը մահվան դեպքերի թիվն աճել է 40%-ով։
Թեդրոսը հիշեցրել է, որ Եվրոպան մոլորակի ամենաարագ տաքացող մայրցամաքն է, որտեղ ջերմաստիճանը բարձրանում է համաշխարհային միջին տեմպից երկու անգամ արագ։ Ըստ նրա, միլիոնավոր եվրոպացիներ շարունակում են ապրել ծայրահեղ շոգի պայմաններում, հարյուրավոր մարդիկ արդեն մահացել են, շատ երկրներում դպրոցները փակվել են, իսկ էներգետիկ համակարգերը լուրջ ծանրաբեռնվածություն են կրում։
Կիրակի օրը Գերմանիան երրորդ օրն անընդմեջ թարմացրել է ազգային ջերմաստիճանային ռեկորդը։ Նախնական տվյալներով, Լեհաստանի սահմանից ոչ հեռու գտնվող Քոշենի օդերևութաբանական կայանում ջերմաչափի սնդիկը բարձրացել է մինչև 41,7 °C։
Չեխիայում նույնպես երկրորդ օրն անընդմեջ սահմանվել է նոր ջերմաստիճանային ռեկորդ։ Պրահայից հյուսիս գտնվող Դոքսանի քաղաքում գրանցվել է 41,1 °C։ Չեխիայի հիդրոօդերևութաբանական ինստիտուտի տվյալներով, շոգի գագաթնակետը եղել է հենց կիրակի օրը, որից հետո երկրի արևմտյան շրջաններում սպասվում են ուժեղ ամպրոպներ։
Լեհաստանը նույնպես թարմացրել է բացարձակ ջերմաստիճանային առավելագույնը․ Սլուբիցե քաղաքում օդը տաքացել է մինչև 40,5 °C։
ԱՀԿ ղեկավարն ընդգծել է, որ այսպիսի ծայրահեղ շոգը կլիմայի փոփոխության և գլոբալ տաքացման հետևանք է։ Ըստ նրա, շոգի ալիքները, որոնք նախկինում համարվում էին «սերնդում մեկ անգամ» տեղի ունեցող երևույթ, այժմ գրեթե ամեն տարի են լինում։ Թեդրոսը եվրոպական պետություններին կոչ է արել ավելի ակտիվորեն ներդնել բնակչությանը ծայրահեղ շոգի հետևանքներից պաշտպանելու ազգային ծրագրերը։

Беспрецедентная волна жары, накрывшая Европу в начале лета, могла стать причиной сотен преждевременных смертей. Об этом заявил генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус, передаёт BBC News.
По его словам, с 21 июня в Европе зарегистрировано более 1 300 случаев избыточной смертности, связанных с экстремально высокими температурами. Глава ВОЗ назвал тепловой стресс «тихим убийцей», подчеркнув, что европейские дома, рабочие места и школы не были рассчитаны на столь высокие температуры.
Во Франции Министерство здравоохранения сообщило, что с прошлой среды число умерших оказалось примерно на тысячу выше ожидаемого. Большинство дополнительных смертей пришлось на людей старше 65 лет. При этом количество случаев смерти на дому увеличилось на 40%.
Тедрос напомнил, что Европа является самым быстро нагревающимся континентом планеты, где температура растёт вдвое быстрее среднемировых темпов. По его словам, миллионы европейцев продолжают жить в условиях экстремальной жары, сотни людей уже погибли, во многих странах закрыты школы, а энергетические системы испытывают серьёзную нагрузку.
В воскресенье Германия третий день подряд обновила национальный температурный рекорд. По предварительным данным, на метеостанции в Кошене, недалеко от границы с Польшей, столбики термометров поднялись до 41,7 °C.
В Чехии также второй день подряд был установлен новый температурный рекорд. В городе Доксаны к северу от Праги зафиксировали 41,1 °C. По данным Чешского гидрометеорологического института, пик жары пришёлся именно на воскресенье, после чего в западных районах страны ожидаются сильные грозы.
Польша также обновила абсолютный температурный максимум: в городе Слубице воздух прогрелся до 40,5 °C.
Глава ВОЗ подчеркнул, что столь экстремальная жара является следствием изменения климата и глобального потепления. По его словам, волны жары, которые раньше считались явлением «раз в поколение», теперь происходят практически ежегодно. Тедрос призвал европейские государства активнее внедрять национальные планы по защите населения от последствий экстремальной жары.