«Smart Country- թվային լուծումներ նորարար տնտեսության համար» խորագիրը կրող ամենամյա «ԴիջիԹեք Բիզնես ֆորումն» այս տարի տեղի կունենա հունիսի 15-16-ը` «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցային համալիրում: Այդ մասին տեղեկացնում են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ): 5-րդ ամենամյա ֆորումի նպատակն է աջակցել ինովացիոն տնտեսության ստեղծմանը թվային լուծումների հիման վրա, մեկ հովանու ներքո ներկայացնել տնտեսության արդիականացման համար նախատեսված ՏՀՏ բոլոր ապրանքներն ու ծառայությունները:
Ֆորումի կազմակերպիչն է ԻՏՁՄ-ն, գլխավոր գործընկերն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը Beeline): Միջոցառումն անց է կացվում ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո:

DigiTec Business Forum to launch in midst of June
YEREVAN. – The DigiTec Business Forum 2012 under the motto of “Smart Country-Digital Solutions for Innovative Economy” will be held on June 15-16 in Yerevan, the Union of Information Technology Enterprises (UITE) of Armenia reports.
The objective of 5th annual DigiTec Business Forum is to promote the creation of ICT enabled Innovative Economy. Best local and international practices, involvement of representatives from state and private sectors, international and donor organizations, working to enhance innovative economies, key international speakers and experts will ensure the best environment for exhibiting and sharing ideas on innovative development and Smart Country profiles.
The UITE is the organizer of the forum, key sponsor is Armentel Company (Beeline Brand), and it is held under the high patronage of the Prime Minister of Armenia.