Մեկժամյա ընդմիջումից հետո Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը շարունակել է այն քաղաքական ուժերի հայցով նիստը, որոնք պահանջում են անվավեր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները։
Հիշեցնենք, որ այժմ այն փուլն է, երբ ՍԴ դատավորները հարցեր են ուղղում կողմերին։
Դատավոր Արթուր Վաղարշյանն ի թիվս այլ հարցերի՝ որոշել է պարզել կողմերի դիրքորոշումն այն մասին, թե ով է հայաստանցի քաղաքացին ու ընտրողը, և ինչպես է նա կատարում իր ընտրությունը։ Դատավորը խնդրել է տեսակետները ներկայացնել համառոտ։ Հիմնավորելով հարցի պատճառը՝ նա նշել է, որ հայցադիմումներին ծանոթանալիս տպավորություն է ստեղծվում, թե ընտրողները ինչ-որ «զոմբիներ» են, որոնք վախեցել են ինչ-որ հայտարարություններից, կամ էլ ում թոշակը 5 հազար դրամով բարձրացրել են, և նա ուրախությունից վազել է քվեարկելու։ «Դուք ի՞նչ է, մարդկանց ռոբոտների տե՞ղ եք դնում։ Իսկ մի՞թե հնարավոր չէ, որ ատելության խոսքը հակառակ արդյունքն ունենար։ Ինչո՞ւ եք միայն այդպիսի գնահատական տալիս։ Դուք թերագնահատում եք քաղաքացուն»,- դժգոհել է Վաղարշյանը։
Քանի որ «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Տաթևիկ Սողոյանը՝ որպես ընտրողների համակրանքը շահելու օրինակ, մատնանշել էր այնպիսի միջոցառումներ, ինչպիսին է Ջենիֆեր Լոպեսի համերգը, դատավորը վստահեցրել է, որ ինքն անձամբ նման բանի չէր խաբվի։ Նա, ով կփորձեր ինձ գրավել Ջենիֆեր Լոպեսի համերգով, իմ աչքից միայն կընկներ, հայտարարել է Վաղարշյանը։
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանն էլ հիշեցրել է, որ հայ ընտրողները վերջին տարիներին բազմաթիվ ողբերգական իրադարձությունների են ականատես եղել՝ պատերազմից ու զոհերից մինչև գերության մեջ գտնվող հայրենակիցներ։ Եվ այս համատեքստում երկրի ամենատեղեկացված մարդը վստահեցնում է, որ եթե իրեն չընտրեն, պատերազմ է լինելու։
Բարգավաճ Հայաստան կուսակցություն ներկայացուցիչ Արամ Օրբելյանը ներկայացրել է ընտրողների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներ՝ ըստ սեռի, տարիքի, կրթության և եկամտի։ «Եվ նրանց գրեթե 100 տոկոսը չունի ՍԴ դատավորի երաշխիքներ, չի ստանում ՍԴ դատավորի աշխատավարձ, չունի համապատասխան կրթական մակարդակ և իրավագիտության ոլորտում ձեր ունեցած գիտելիքները, որպեսզի գնահատի, թե այս կամ այն խոսքը (ատելության հռետորաբանությունը) ինչպես կազդի իր վրա։ Հետևաբար, երբ քննարկում ենք, թե այդ հռետորաբանությունն ինչպիսի ազդեցություն է ունեցել, հարցն այն է՝ կիրառվել են արգելվա՞ծ գործիքներ, թե՞ ոչ։ Քաղաքական դաշտում կան թույլատրելի գործիքներ»,- նշել է իրավաբանը։ Նա հիշեցրել է գիտության հսկայական մի ճյուղի՝ վարքագծային սոցիոլոգիայի գոյության մասին։ Որպես մանիպուլյացիայի թույլատրելի գործիքի օրինակ՝ նա մատնանշել է խանութի մուտքի մոտ հացաբուլկեղենի բաժիններ տեղադրելը, քանի որ թարմ հացի գրավիչ բույրը նպաստում է գնորդների թվի ավելացմանը։ «Բայց կան նաև արգելված գործիքներ։ Ո՛չ մեզ մոտ, ո՛չ էլ այլ երկրներում չկան «ռոբոտ-ընտրողներ», որոնք ընդունակ կլինեին վերլուծել, հաշվարկել և գնահատել»,- նշել է Օրբելյանը։ Թվարկելով նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում վարչապետի հնչեցրած մի քանի աղմկահարույց հայտարարությունները, ինչպիսիք են՝ «ասֆալտին փռելու», «պատերով տալու» և բանտարկելու խոստումները, փաստաբանը նշել է. «Ձեր նշած հռետորաբանությունն իմ, ինչպես նաև բավականին մեծ թվով մարդկանց շրջանում հակակրանք է առաջացրել։ Սակայն բնակչության մի ստվար զանգվածի մոտ էլ նման հայտարարությունները վախ են առաջացրել»։ Իրավաբանն ընդգծել է, որ հետազոտություններն ապացուցում են, որ կիրառված գործիքակազմն ազդել է ընտրողների կողմնորոշման վրա։
«Ոչ ոք էլ չի կարծում, թե ընտրողը զոմբի է։ Սակայն հայաստանցի ընտրողը ծայրահեղ խոցելի է. նա պաշտպանության կարիք ունի»,- հայտարարել է «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Հովհաննես Խուդոյանը՝ հավելելով, որ ընտրողը հույս ունի, որ Սահմանադրական դատարանը կպաշտպանի իր ընտրությունն ու կամքը՝ դրանց վրա «ոտքեր մաքրելու» փորձերից։

Конституционный Суд Армении после часового перерыва продолжил заседание по иску политических сил, требующих признать недействительными итоги выборов.
Напомним, что сейчас этап, когда судьи КС задают вопросы сторонам.
Судья Артур Вагаршян в числе прочего решил прояснить позицию сторон о том, кто он такой – армянский гражданин и избиратель, и как он делает выбор. Судья попросил представлять позиции коротко. Объясняя причину вопроса, он отметил, что ознакомление с исками создает впечатление, что избиратели какие-то зомби, убоявшиеся каких-то заявлений, или чью-то пенсию на 5 тысяч повысили, и он на радостях побежал голосовать. «Вы что, людей за автоматы принимаете? А разве невозможно, чтобы слово ненависти имело обратный результат? Почему только так оцениваете? Вы гражданина недооцениваете», - недовольно заявил Вагаршян.
Поскольку представитель блока «Армения» Татевик Согоян привела пример привлечения  симпатий избирателей такими мероприятиями, как концерт Дженнифер Лопес, судья заверил, что сам бы не купился на такое. Тот, кто попытался бы привлечь концертом Дженнифер Лопес, в моих глазах бы потерял, сообщил Вагаршян.
Представитель «Сильной Армении» Арам Вардеванян напомнил, что армянские избиратели за последние годы видели много трагических моментов, от войны и жертв до удерживаемых в плену армян. И в этом контексте самый информированный в стране человек уверяет, что если не выберут его, будет война.
Представитель ППА Арам Орбелян привел статистические данные об избирателях – пол, возраст, образование, доход. «И почти 100 процентов не имеет гарантий судьи КС, не получает зарплату судьи КС, не имеет соответствующего уровня образования, не имеет вашего уровня знаний в области юриспруденции, чтобы оценивать, как слова (риторика ненависти) повлияет на него. Следовательно, когда мы обсуждаем, как эта риторика повлияла, вопрос заключается том, запрещенные инструменты или нет. Есть допустимые в политическом поле инструменты», - отметил юрист. Он напомнил существование колоссального раздела науки под название поведенческая социология. В качестве допустимых инструментов манипуляции он привел пример размещения булочных у входа в магазин, поскольку привлекательный запах хлебобулочных изделий способствует увеличению числа покупателей. Но есть и запрещенные инструменты. Ни у нас, ни в других странах нет роботов-избирателей, которые были бы способны анализировать, подсчитывать и оценивать, отметил Орбелян. Перечислив некоторые яркие высказывания премьера в ходе избирательной кампании, такие как обещания размазать, посадить и так далее, адвокат заметил: Указанная вами риторика и у меня вызвала отторжение, как и довольно большого числа людей. Но есть большой пласт населения, у которого такие заявления вызвали страх. Юрист подчеркнул, что исследования доказывают – примененный инструментарий повлиял на мнение избирателей.
«Никто и не думает, что избиратель зомби. Но армянский избиратель крайне уязвим. Он нуждается в защите», - заявил представитель блока «Армения» Ованес Худоян, добавив, что избиратель надеется на защиту Конституционным судом его выбора и воли от попыток вытирать о них ноги.