ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է, որ իրեն չի անհանգստացնում Մեծ Բրիտանիայի իշխող Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդի պաշտոնի համար այս պահին միակ թեկնածու և Քիր Սթարմերի հավանական հաջորդող Էնդի Բերնեմի՝ միջազգային քաղաքական փորձի բացակայությունը:
«Ամենևի՛ն»,- ասել է Ռյուտեն Sky News-ի լրագրողների հարցին ի պատասխան: Ըստ նրա՝ եվրոպացի շատ առաջնորդներ իշխանության են գալիս առանց միջազգային քաղաքականության մեջ զգալի փորձի, սակայն արագորեն հմտանում են արհեստավարժ դիվանագետների, զինվորականների և անվտանգության հարցերով խորհրդականների աջակցության շնորհիվ:
Քիր Սթարմերը հունիսի 22-ին հայտարարել էր Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդի և վարչապետի պաշտոններից հեռանալու մտադրության մասին: Եթե այլ թեկնածուներ չհայտնվեն, Էնդի Բերնեմը կարող է գլխավորել բրիտանական կառավարությունն արդեն հուլիսի 20-ին:

Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил, что его не беспокоит отсутствие международного политического опыта у Энди Бернэма — единственного на данный момент кандидата на пост лидера правящей Лейбористской партии Великобритании и вероятного преемника Кира Стармера.
«Вообще нет», — ответил Рютте на вопрос журналистов Sky News. По его словам, многие европейские лидеры приходят к власти без значительного опыта в международной политике, однако быстро осваиваются благодаря поддержке профессиональных дипломатов, военных и советников по безопасности.
22 июня Кир Стармер объявил о намерении уйти с постов лидера Лейбористской партии и премьер-министра. Если других кандидатов не появится, Энди Бернэм может возглавить британское правительство уже 20 июля.