Երևանի քաղաքապետարանի և IDBank-ի միջև կնքված համագործակցության հուշագրով ազդարարվեց Մոսկովյան պուրակի բարեկարգման լայնածավալ ծրագրի մասին։
Բանկի 35-ամյակի առթիվ իրականացվող նախաձեռնությունը կդառնա նվեր մայրաքաղաքին և երևանցիներին՝ ուղղված հանրային տարածքների զարգացմանն ու կանաչ միջավայրի բարելավմանը։
Երևանի ամենասիրված վայրերից մեկը քաղաքին կվերադառնա նոր շնչով՝ ավելի բարեկարգ, լուսավոր և հարմարավետ միջավայրով։ Նախագծով նախատեսվում է ընդլայնել և վերականգնել կանաչ գոտիները, ներդնել ժամանակակից լուսավորության համակարգեր, արդիականացնել հանգստի գոտիները և պուրակը դարձնել ավելի գրավիչ ու կենսունակ տարածք։
IDBank-ի վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանի խոսքով՝ IDBank-ի համար սա պարզապես համագործակցության հուշագիր չէ, այլ Բանկի 35-ամյակի առիթով գլխավոր նվերը մայրաքաղաքին․
«Մոսկովյան պուրակը Երևանի ամենասիրված վայրերից է: Հենց այդ պատճառով էլ մենք առանց երկար վարանելու համաձայնեցինք ֆինանսավորել Կենտրոն վարչական շրջանից ստացված առաջարկը՝ բարեկարգել և նոր շունչ հաղորդել Մոսկովյան պուրակին։ Ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ միայն վերջին 5 տարիների ընթացքում IDBank-ի կողմից բնապահպանական տարբեր ծրագրերի շրջանակում տնկվել է ավելի քան 50.000 ծառ՝ վերականգնելով անտառապատ տարածքները։ Այս նախագիծն այդ ճանապարհի տրամաբանական շարունակությունն է։ Շնորհակալ ենք Երևանի քաղաքապետարանին և բոլոր գործընկերներին այս կարևոր նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար»,- նշեց Մհեր Աբրահամյանը։
Քաղաքապետարանի համար այս ծրագիրը համայնք-մասնավոր հատված համագործակցության հաջողված օրինակ է, երբ բիզնեսի սոցիալական պատասխանատվությունը վերածվում է տեսանելի, չափելի և երկարաժամկետ քաղաքային արդյունքի։
Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Պետրոս Պետոյանը հատուկ ուշադրություն դարձրեց համայնք-մասնավոր հատված համագործակցության կարևորությանը․
«Նմանատիպ համագործակցությունները զգալի ազդեցություն ունեն քաղաքի միջավայրի և էկոհամակարգի փոփոխման մեջ։ Համայնքը հսկայական աշխատանք է տանում քաղաքը բարեկարգելու ուղղությամբ։  Իր հերթին մասնավոր հատվածը նույնպես իր մասնակցությունն ու ներդրումն է ունենում այդ գործում։ Հենց այս համատեղ ջանքերն ու սիներգիայի էֆեկտն են բերում երկարաժամկետ և կայուն արդյունքի»,- ընդգծեց Պետրոս Պետոյանը։
Մոսկովյան պուրակի բարեկարգման ծրագիրը ևս մեկ քայլ է Երևանի կանաչ, հարմարավետ և մարդակենտրոն քաղաքային միջավայրի ձևավորման ճանապարհին։

A memorandum of cooperation signed between the Yerevan Municipality and IDBank announced the launch of a large-scale renovation project for Moscow Park.
The initiative, implemented on the occasion of the Bank's 35th anniversary, will be a gift to the capital city and its residents, aimed at developing public spaces and improving the green environment.
One of Yerevan's most beloved spots will be transformed into a brighter, greener and more welcoming public space. The project plans to expand and restore green zones, install modern lighting systems, upgrade recreational areas, and transform the park into a more attractive and vibrant space.
According to Mher Abrahamyan, Chairman of the Management Board of IDBank, this agreement is more than just a memorandum of cooperation—it is the Bank's primary gift to the capital to mark its 35th anniversary:
“Moscow Park is onе of Yerevan’s most beloved spots. That is exactly why, without much hesitation, we agreed to fund the proposal from the Kentron administrative district to renovate and revitalize it. I am pleased to note that over the past five years alone, IDBank has planted over 50,000 trees through various environmental initiatives, restoring forested areas. This project is the logical continuation of that journey. We are grateful to the Yerevan Municipality and all our partners for bringing this important initiative to life,” noted Mher Abrahamyan.
For the Yerevan Municipality, this project is a successful example of public-private partnership, where corporate social responsibility is transformed into a tangible, measurable and long-term impact on the urban environment
Petros Petoyan, the head of the Kentron administrative district of Yerevan, paid special attention to the importance of public-private cooperation:
“Such collaborations have a significant impact on transforming the city’s environment and ecosystem. The municipality is doing a tremendous amount of work to improve the city. In its turn, the private sector is also contributing and investing in this effort. Only through such joint efforts and synergy can we achieve long-term and sustainable results," emphasized Petros Petoyan.
The Moscow Park renovation project marks another step forward in developing a green, comfortable and people-centric urban environment in Yerevan.